Kaynak sular değerlendirilmeyi bekliyor 

Kaynak sular değerlendirilmeyi bekliyor

Sivas’ta bulunan birçok kaynak suyu değerlendirilemeden öylece akıp gidiyor. Sivas’ı sağlık turizmi noktasında önemli yerlere getirebilecek kapasitede olan birçok kaynak suyu değerlendirilmeyi bekliyor.

Kaynak sular değerlendirilmeyi bekliyor
Kaynak sular değerlendirilmeyi bekliyor Sivas Memleket
Bu içerik 1402 kez okundu.

SÜMEYRA DENİZ

Doğal yollarla oluşan, kaynak suları Sivas’ı sağlık turizmi açısından önemli noktalara getirebilecek konumdayken Sivas’ta bulunan doğal kaynak suyu değerlendirilemiyor ve boşa gidiyor.  Sivas’ta 10’a yakın doğal kaynak suyundan sadece iki tanesinde tesisleşme kurulabildi. Diğer kaynak sular ise yıllardır değerlendirmeye alınamadığından boşa akıyor.

Sivas ‘ta Ulaş Tecer dağından akan doğal kaynak suyu, Mustafa Kemal Atatürk’ün bile yıllar önce Sivas’ta mola verip su içtiği paşa pınarı, kepenek suyu, kaman suyu, mihri vefa suyu, Beydağı’ndan akan Tokat’a kadar sadece köylünün arazisini sulayarak kullandığı Beydağı suyu ve daha onlarca verebileceğimiz örnek doğal kaynak suyundan sadece ikisinde tesisleşme sağlana bildiği dikkat çekiyor. Bunla birlikte sadece Suşehri ve Zara bölgesinde bulunan Kösedağ’da büyük bir su rezervi varken bu bölgeye özel girişimciler tarafından sadece iki tane tesis kurulabildi. Ve bu tesislerinde desteklenmemesi halinde işlevini yitireceği, bu sularda boşa akıp gitmeye devam edeceği dile getiriliyor. Sivas’ın idarecilerinin kaynak suların tesisleştirilerek değerlendirmeye alınması ve Sivas ekonomisine kazandırılması için çalışma başlatmaları bekleniyor.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Birilerine para mı kazandırılıyor?
Birilerine para mı kazandırılıyor?
Asılsız ihbarlar için yasal süreç işletilecek
Asılsız ihbarlar için yasal süreç işletilecek