AGD’DEN ARAKAN TEPKİSİ 

AGD’DEN ARAKAN TEPKİSİ

Anadolu Gençlik Derneği ve bazı sivil toplum kuruluşları Arakan’da yapılan Müslüman katline sessiz kalmadı.

AGD’DEN ARAKAN TEPKİSİ
AGD’DEN ARAKAN TEPKİSİ Sivas Memleket
Bu içerik 268 kez okundu.

Sümeyra DENİZ

Sivas kent meydanında Anadolu Gençlik Derneği (AGD) ve çok sayıda sivil toplum kuruluşu bir araya gelerek Arakan’da katledilen Müslümanların sesi oldu.  Myanmar'ın Arakan eyaletinde son 3 günde Ordu mensuplarının yaptıkları saldırılarda 2 ila 3 bin arası Müslüman'ın katledildi. Sosyal medya ve basında yer alan bu katliama Sivas’tan da teki geldi. Basın açıklaması yapan AGD Şube Başkanı Bülent Şimşek, “Tüm Müslümanların Kurban Bayramı şükrü ve sevinci için hazırlanması gereken bu günlerde Bengal Körfezinin doğu kıyılarında yaşayan Arakanlı kardeşlerimiz yine bir katliamla karşı karşıyadır. Arakanlı Müslümanlar. yeni doğan bebekler ve küçücük çocuklar da dâhil tüyler ürpertici bir şekilde şehit edilmekte ya da insanlık dışı muameleye tutulmaktadırlar.  Müslümanlara karşı yaşamaktan bezdirme, işkence ve katliamlar sistematik bir şekilde uygulanmaktadır. Her türlü temel hakkı yok sayılan, topraksız ve kimliksiz olarak yaşamaya çalışan Müslümanlar tüm dünyanın gözleri önünde adeta sürek avına tabi tutulmaktadırlar.  Atalan’dan kalan toprakları terk etmeye zorlanan ve bunun neticesinde komşu ülkelere sığınan Arakanlı Müslümanların durumu iç açıcı değildir” dedi.

Geçtiğimiz yıllarda da benzer katliamların yaşandığını belirten Şimşek, “  iz bu katliamlar karşısında başta Türkiye olmak üzere tüm IslamUlkelerindeki yönetimleri ve uluslararası kuruluşları fanatik Myanmar hükümetine karşı tepki göstermeye ve yaptırım uygulamaya davet etmiştik. Bugün yaşanılan süreç, faşist Myanmar hükümetine gösterilen tepkinin ve uygulanan yaptırımların son derece cılız olduğunu düşündürtmektedir. Şimdi biz diyoruz ki başta Türkiye olmak üzere tüm İslam Ülkelerinin yönetimleri yeniden ve daha kararlı bir biçimde harekete geçmelidir. Katliam gerçeği, insan hakları ihlalleri, faşizan uygulamalar mutlaka uluslararası platformlara taşınmalıdır.  Kıbns'ta bir problem yokken, kırk yılı aşkın bir süredir kimsenin saçının teline zarar gelmemişken Kıbrıs'la ilgili toplantı üstüne toplantı yapan Birleşmiş Milletler Arakan konusunda gereken adımları atmaya zorlanmalıdır.  Uluslararası insani yardım kuruluşlarının Arakan'a girişi ve yardımların ulaşması garanti altına alınmalıdır.  Mülteci olarak yaşayan Arakanlıların atalarının topraklarına dönüşünü kolaylaştıracak şartlar hazırlanmalıdır.  Arakanlı Müslümanların can emniyeti, ekonomik hakları, inanç hürriyetleri, eğitim hakları, kültürel haklan garanti altına alınmalıdır.  Kurban Bayramı için hazırlık yaptığımız bu günlerde, Arakan’da yüreklerimizi parçalayan bu tablo; İslam Ülkelerinin bir ve bütün olarak oluşturacakları bir İslam Birliğinin eksikliğinin bir kez daha nelere mal olduğunu göstermiştir. Anadolu Gençlik Derneği mensupları olarak bizler bu yaşanan gelişmeler karşısında tarihe tanıklığımızın ve insanlara karşı sorumluluğumuzun gereği olarak en başta yöneticilerimizi ve bütün kamuoyunu duyarlı olmaya davet ediyoruz” dedi.

Basın açıklaması sırasında yer yer ‘Müslüman uyuma’, Arakan yalnız değildir’,  ‘Avrupa Birliği değil İslam birliği istiyoruz’ gibi sloganlar atıldı.

 

AGD’DEN ARAKAN TEPKİSİ
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Birilerine para mı kazandırılıyor?
Birilerine para mı kazandırılıyor?
Asılsız ihbarlar için yasal süreç işletilecek
Asılsız ihbarlar için yasal süreç işletilecek