Müfredatta 1 milyon değişiklik var 

Müfredatta 1 milyon değişiklik var

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, yeni müfredat hakkında gelinen son noktayı açıkladı. Yeni müfredatta 1 milyona yakın değişiklik yapıldığını söyleyen Bakan Yılmaz, ‘’Bu kadar değişikliğe rağmen, hemen hemen herkesin üzerinde eleştiri yaptığı bir iki konuyu geçmedi’’ dedi.

Müfredatta 1 milyon değişiklik var
Müfredatta 1 milyon değişiklik var Sivas Memleket
Bu içerik 132 kez okundu.

Yüksel MENEKŞE

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, bu sene başlatılacak olan ve eğitimde reform olarak adlandırılan yeni müfredatta gelinen son noktayı açıkladı. İlk olarak eğitimde yaşanan gelişmelerin değerlendirmesini yapan Bakan Yılmaz, "Eğitim kalitesi geçmişe kıyasla gerçekten çok iyi bir durumda, iyi bir yerlere taşıdık. Bugün başarılı olunan her alanda milli eğitim camiasının her ferdinin ayrı ayrı payı vardır. Kaliteli bir eğitimi ve herkes için eğitimde fırsat eşitliğini değişmez ve daimi hedefimiz olarak görüyoruz." diye konuştu. Bakan Yılmaz, yeni eğitim öğretim döneminde 1, 5 ve 9. sınıflarda uygulanmaya başlanacak müfredat ile ilgili hazırlıklar kapsamında, sınıflarda uygulanacak eğitim araçlarının da hazırlandığını belirtti.

Bakan Yılmaz, yeni müfredatla ilgili çok büyük bir eleştiri almadıklarını belirterek, "100 bin veya detaylı düşünürsek 1 milyona yakın değişiklik olmasına rağmen hemen hemen herkesin üzerinde eleştiri yaptığı bir iki konuyu geçmedi. Eğer bunu yüzdeye vurursanız yüzde 1, binde 1 belki on binde 1 bile değildir. Üç-dört konu dışında kimsenin yeni bir teklif, öneri, eleştiri getirdiği görülmedi." ifadesini kullandı. Yılmaz, yeni müfredatı öğretmenlerin yorumlamalarına ilişkin eleştirilere de değinerek, "Bu, Türk öğretmenine güvenmemek demektir. Demokratik bir ülkede yaşıyoruz, öğretmenlerimize müfredatın çerçevesini belirleyeceğiz ve o çerçevede de öğrencilerimizi bilgilendirecekler." diye konuştu.

 “TÜRKİYE´Yİ 21. YÜZYILA TAŞIYACAK MÜFREDAT”

Yeni eğitim öğretim programlarında görüş alınan üniversitelere ilişkin de eleştiri yapıldığına işaret eden Yılmaz, müfredatın tüm üniversitelere gönderildiğini ve görüş istendiğini söyleyerek, ‘’Bu ana kadar yapılmış en iyi, en doğru, öğrencinin menfaatine ve Türkiye´nin de 21. yüzyılda evlatlarını hazır edeceği bir müfredatı hazırladık. Gereksiz konuları çıkardık, parçalanmış olan yerleri birleştirdik. Disiplinler arası değişimi yaptık. Yani ´Coğrafyada olması uygun değildir´ dediklerimizi biyolojiye aldık, fizikte olması uygun olmayan konuları kimyaya aldık veya ilkokulda olması uygun olmayan konuları ortaokula aldık. Hatta bazı konuları da orta öğretimde değil yükseköğretime alınması şeklinde bir tercihte, değerlendirmede bulunduk’’ dedi.

 

Müfredatta 1 milyon değişiklik var
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sivas’ı gören üniversite istedi
Sivas’ı gören üniversite istedi
Kışın üşümeyecekler
Kışın üşümeyecekler