Kuş Cenneti Hafik Gölü tehdit altında 

Kuş Cenneti Hafik Gölü tehdit altında

Sivas il merkezine 38 kilometre mesafede, Kızılırmak havzasında bulunan ve içerisinde Pulur adında bir höyük de barındıran kuş cenneti Hafik Gölü, sulak alan koruma bölge sınırının çizilmemesi nedeniyle tehdit altında.

Kuş Cenneti Hafik Gölü tehdit altında
Kuş Cenneti Hafik Gölü tehdit altında Sivas Memleket
Bu içerik 310 kez okundu.

Sümeyra DENİZ

Türkiye´nin uluslararası öneme sahip sulak alanından biri olan, birçok kuşa ev sahipliği yapan Hafik Gölü’nde bilinçsiz tarım ve hayvancılık faaliyetinin yanı sıra saz kesimi ve mesire alanı olarak bölgenin kullanılması gölü tehdit ediyor. Ortalama 2 metre derinliği bulunan gölün hemen hemen tüm çevresinin sazlıkla kaplı olması birçok kuş türünün de barınmasını sağlarken sazlıklara verilen zararlar da kuşların ve yumurtalarının yok olmasına neden oluyor.  Sazan, alabalık, kefal, karaburun, tatlı su kalyozu ve gümüş balığı da görülen gölde bilinçsiz kişilerce suya bırakılan ve suda çoğalarak tehlike unsuru oluşturan kerevit de göldeki balıklara tehdit saçıyor. Bölgeye gelişigüzel yapılan ahırlar göl için büyük risk oluştururken, gölü besleyen yağış alanı içerisindeki arazilerde hayvancılık tesisleri kurulmasına müsaade edilmesi de hayvansal atıkların yağmur ve kar suları ile göle taşınması neticesinde gölde kirliliğe neden oluyor. Kimi zaman gölde ve çevresinde görülen yüzlerce torba çöp, göle atılan plastik ve cam atıkları, naylon, poşet gibi kimyasal kirlilikler görülürken, piknikçilerin kullandıkları alanı temiz tutmayıp çevreye büyük zararlar verdiği de gözlerden kaçmıyor. Kuşların korunması gereken sulak alanlarından biri olan Hafik Gölü’nde yaklaşık olarak 150 kuş türü barınırken, kuşları doğal ortamlarında izlemeyi amaç edinen kuş gözlemcilerde mekânı boş bırakmıyor. Gölün etrafında günden güne çoğalan mesire alanlarının ve tesislerin doğal yaşama zarar verebileceği, doğal yaşam içinde piknik yapılmaması gerekliliğine vurgu yapan kuş gözlemciler, bilinçsizce kuşlara, sazlıklara, bitkilere yapılan müdahalelerin ciddi sonuçları da beraberinde getirebileceğini ve bu tür alanlarda asla betonlaşmamaya gidilmemesi gerektiğini vurguluyorlar.  Diğer yandan Hafik yöresinde görülen 60’a yakın bitki ailesine mensup 200’den fazla endemik bitkinin olması da piknikçilerin ve hayvancılıkla meşgul kişilerin alana sokulmaması gerekliliğini ortaya koyuyor. 

HAFİK GÖLÜ, ‘SULAK ALAN KORUMA BÖLGE SINIRI’ ÇALIŞMASI BEKLİYOR

Sulak Alan Koruma Bölge Sınırı çalışmaları kapsamında Hafik Göllerinin de koruma alanları içerisine dâhil edilmesi ve sulak alan sınırlarının belirlenerek yapılaşma ile diğer tehditlerin önüne geçilmesi bekleniyor. Bölgeye zarar veren tesislerin kaldırılması, alanın piknik alanı değil de ekoturizm amaçlı değerlendirilmesi istenirken, kuş gözlem kuleleri ile teleskop ve dürbün gibi ekipmanların bulundurulup çevreyi ve doğayı tanımaya yönelik adımların atılması bekleniyor.  Diğer yandan bölgedeki mevcut ağaçlara da kuş yuvaları asılması ve bölgede endemik türlerin olması nedeniyle bilinçsizce ağaçlandırma yapılmaması isteniyor. 

 

 

Kuş Cenneti Hafik Gölü tehdit altında hafik kuş gölü kuş gölü sivas hafik
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sivas’ı gören üniversite istedi
Sivas’ı gören üniversite istedi
Kışın üşümeyecekler
Kışın üşümeyecekler