Çift başlı kartalı “Kalem sanatıyla” yapıyor 

Çift başlı kartalı “Kalem sanatıyla” yapıyor

Sivas’ta kalem işi sanatını icra eden Gülcan Demir, Çift başlı kartal figürünü ele aldı. 2 ayda bitirmeyi planladığı çalışmasını ilk olarak kalem işi sanatıyla yapacak.

Çift başlı kartalı “Kalem sanatıyla” yapıyor
Çift başlı kartalı “Kalem sanatıyla” yapıyor Sivas Memleket
Bu içerik 171 kez okundu.

 

Mehmet TIRPAN

Sivas’ta kalem işi sanatını icra eden Gülcan Demir, eski Türk tarihinden esinlenerek Selçuklu döneminden günümüze kadar gelen Çift başlı kartalın figürünü kalem işi sanatı ile yaptığını söyledi.

Kalem işi sanatının genellikle camilerde, kubbelerde ve deri üzerinde yapıldığını aktaran Demir: “Selçuklu döneminden günümüze kadar gelen Çift başlı kartalı yapmaya karar verdim. Orta Asya’da; çift başlı kartal nazarlık, tılsım, aydınlık ve güneş sembolü olarak işlenir. Anadolu’daki Selçuklu yapılarında kullanılan çift kartal simgesi surlarda, cami ve medreselerde, saraylarda; koruyucu ve hâkimiyet sembolü olarak ve kötü güçlerden koruyucu olarak kullanılmıştır” dedi.

Ele aldığı kalem işi çalışmasının yaklaşık 2 ayda tamamlamayı planladığını aktaran Demir: “Çift başlı kartal figüründe oldukça ince ayrıntılar olması sebebiyle kalemle değil fırçayla çalışmamı sürdürüyorum. İlk olarak kullandığımız şeffaf bir kâğıtla çift başlı kartalın ince ayrıntılarını çiziyorum. Figürü tam anlamıyla kâğıda işledikten sonra bir alçı kalıbı oluşturuyoruz. Oluşan alçı kalıbının yüzeyini zımpara ile temizliyoruz. Daha sonra o yüzeye boya atıyoruz. Parşömen kâğıdın üzerine yaptığımız motifi iğneyle alçı kalıbına sabitliyoruz. Daha sonra kömür tozunu çorabın içerisine koyarak motifi alçı kalıbına geçiriyoruz. Çizdikten sonra alçının kenarlarında kalan kömür tozunu hamur silgi ile temizliyoruz. Daha sonra uygun renklerle motifi boyuyoruz. Boyama bittikten sonra kenar çizgilerini tamamlıyoruz. Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulunda zaman zaman açılan kurslarda bu sanatı öğrenmek isteyen kişilere ders veriyorum. Güzel fikirler ortaya çıkıyor. Bu sanatı öğrenmek isteyen kişilere yaklaşık 4 ay eğitim veriyorum. İlk başta çizim yapıyoruz. Fırça tutma, kalemde denge nasıl sağlanır bunları öğretiyoruz ve aşama aşama ilerliyoruz” ifadelerini kullandı. 

Çift başlı kartalı “Kalem sanatıyla” yapıyor
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sivas’ı gören üniversite istedi
Sivas’ı gören üniversite istedi
Kışın üşümeyecekler
Kışın üşümeyecekler