Sivas, AR-GE Merkezi fakiri 

Sivas, AR-GE Merkezi fakiri

Bilim Sanayi ve Teknoloji bakanı Ersan Arslan, Sivas’ta ki önemli bir eksikliğe dikkat çekti. Bakan Arslan, şehirlerin kalkınmasında önemli bir yapıya sahip ARGE merkezlerinin Sivas’ta sadece 1 tane bulunduğunu oysa şehirde 15 tane ARGE merkezi kurabilecek işletme bulunduğunu kaydetti.

Sivas, AR-GE Merkezi fakiri
Sivas, AR-GE Merkezi fakiri Sivas Memleket
Bu içerik 311 kez okundu.

Sümeyra DENİZ

 

ARGE merkezinin Sivas’ta 1 tane bulunmasına dikkat çeken Bilim Sanayi ve Teknoloji bakanı Ersan Arslan şunları söyledi; Sivas sanayi işletmeleri açısından zengin bir şehir Sivas’ın  ARGE merkezi kurma potansiyeli 15 civarında. 15 tane AR-GE merkezi kurabilecek işletmesi var ama Sivas’ta 1 tane ARGE merkezi var. Bizim ARGE merkezi kurabilecek ARGE merkezi kuramıyorsa bile tasarım merkezi kurabilecek arkadaşlarımız var burada . Şöyle düşünebilirsiniz işletme sahipleri hemen alacağım oraya iki kişi koyacağım 5 kişi 10 kişi koyacağım bunları boğaz tokluğuna çalıştıracağım şu an için öyle görünebilir ama ARGE merkezi olan işletmelere bakın Türkiye’de 600’ün üzerinde ARGE ve tasarım merkezi var. Onlara baktığımızda ARGE merkezi kurduktan sonra ki cirolarına baktığınızda fevkinde bir kara ulaşmıştır. Dolayısıyla  sanayi anlamında baktığımızda ARGE merkezleri geleceğin teminatıdır. Bunu kurmak için de dosya hazırlamak istemiyorsanız  ekibi gönderirim ben buraya sizin dosya hazırlamanıza yardımcı olur. Bu sayıyı da en azından müracaat noktasında baktığımızda arttırabilirsek şehrin kalkınması açısından önemli bir noktadır” dedi.

 

AR-GE MERKEZİNİN ÖNEMİ

AR-GE merkezleri yenilik yoluyla ülke ekonomisinin uluslararası düzeyde rekabet edebilir bir yapıya kavuşturulması için teknolojik bilgi üretilmesini, üründe ve üretim süreçlerinde yenilik yapılmasını, ürün kalitesi ve standardının yükseltilmesini, verimliliğin artırılmasını, üretim maliyetlerinin düşürülmesini, teknolojik bilginin ticarileştirilmesini, rekabet öncesi işbirliklerinin geliştirilmesini, teknoloji yoğun üretim, girişimcilik ve bu alanlara yönelik yatırımlar ile Ar-Ge’ye ve yeniliğe yönelik doğrudan yabancı sermaye yatırımlarının ülkeye girişinin hızlandırılmasını sağlıyor.

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sivas’ı gören üniversite istedi
Sivas’ı gören üniversite istedi
Kışın üşümeyecekler
Kışın üşümeyecekler