“Ulu Caminin etrafını revaklarla çevireceğiz” 
Reklamı Geç
Advert
Advert

“Ulu Caminin etrafını revaklarla çevireceğiz”

Sivas´ın simgelerinden olan Ulu Camii Projesine en kısa sürede başlanılması bekleniyor. Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nün ecdat yadigarı eser için hazırladığı restorasyon projesinin hayata geçirilmesi bekleniyor.

“Ulu Caminin etrafını revaklarla çevireceğiz”
“Ulu Caminin etrafını revaklarla çevireceğiz” Sivas Memleket
Bu içerik 265 kez okundu.

Mehmet TIRPAN

Vakıflar Bölge Müdürü Cemal Karaca, 2007 yılında Ulu Camiye yönelik çizilen projeyi revize ederek camiyi ve minareyi restore edeceklerini söyledi.

Şuanda uzmanlar tarafından Caminin minaresinde kayma olup olmadığının izlendiğini belirten Karaca, “Şu anda Sivas´ın gündeminde olan en önemli konulardan birisi de Ulu Camii. Ulu Camii ile ilgili bir modelleme yaptık. İl bürokratlarına projeyi sunduk. Ulu Caminin etrafını revaklarla çevireceğiz. Yine camiinin içerisine de gelir elde etmek amacıyla dükkanlar yapılacak” dedi.

Caminin minaresinde yaz ve kış aylarında 2 cm bir oynama gerçekleştiğini ancak yazın minarenin 2 cm geriye doğru çekildiği vurgulayan Karaca: “Ulu Caminin arka kısmı ve çevresi açılacak. Ulu Caminin kenarlarına aynı zamanda revaklar yapılacak. Ulu Camiye yapılması planlanan taslak proje beğeniye sunuldu. Restorasyon bitince tarihi dokuya zarar veren nemde ortadan kalkacak. 2007 yılında Ulu Camiye yönelik çizilen projeyi revize ederek camiyi ve minareyi restore edeceğiz. Şuan minarenin izlemesi devam ediyor. Minare eğimi ile ilgili görüştüğümüz uzmanlar 100 yıl öncede minarenin eğri olduğunu ifade ediyorlar. Bu tür minareler horasan tipi minareler deniliyor. 100 sene önceki fotoğraflarda kırılma yıpranma var. Ama minarenin içerisindeki taşlarda herhangi bir deforme söz konusu değil. Aynı zamanda o bölgede trafiğin ortadan kaldırılması lazım. Ağır tonajlı araçlar ve küçük araçlar minareye zarar veriyor. Bu proje son hazırlanan modelleme ile ele alınmalı. Ulu Cami parça parça değil de komple restore edilmeli” ifadelerini kullandı.

 

 

 

“Ulu Caminin etrafını revaklarla çevireceğiz”
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Eğitim nasıl bir zihniyetle yönetiliyor?
Eğitim nasıl bir zihniyetle yönetiliyor?
“Alevilere genel bütçeden pay ayrılmalı”
“Alevilere genel bütçeden pay ayrılmalı”