Dev ihalede kazanan firma Sivas’ta elektrik üretecek 

Dev ihalede kazanan firma Sivas’ta elektrik üretecek

Dev ihalede kazanan firma Sivas’ta elektrik üretecek Geçtiğimiz günlerde yapılan ve dünyanın dev firmalarının katıldığı Rüzgar Enerjisi Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları (YEKA) ihalesini kazanan şirket, 5 bölgede elektrik üreteceğini duyurdu. Elektrikte dışa bağımlılığı bitirecek olan projenin hayata geçirileceği 5 bölgeden birinin ise Sivas olduğu belirtildi.

Dev ihalede kazanan firma Sivas’ta elektrik üretecek
Dev ihalede kazanan firma Sivas’ta elektrik üretecek Sivas Memleket
Bu içerik 577 kez okundu.

Mehmet TIRPAN

Rüzgar Enerjisi Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları (YEKA) için açık eksiltme ihalesi geçen hafta gerçekleştirildi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın, bin megavatlık Rüzgar Enerjisi Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları (YEKA) ihalesini 3,48 dolar sent/kilovatsaat ile en düşük teklifi veren Siemens-Türkerler-Kalyon ortak girişim grubu kazandı. Enerji Bakanlığı'nın, Türkiye'de kurulu rüzgar enerjisi üretim kapasitesini yüzde 17 artıracak olan ve yatırım tutarı 1 milyar dolar olarak hesaplanan 1,000 megawatt (MW) gücünde rüzgar santrali kurulum ve türbin üretimi projesinin bir ayağının ise Sivas’ta olacağı belirtildi.

Projenin 5 bölgede uygulanacağını açıklayan firma yetkilileri, birinci bölgenin Kayseri ve Niğde, ikinci bölgenin Sivas, üçüncü bölgenin Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ, dördüncü bölgenin Ankara, Çankırı ve Kırıkkale, beşinci bölgenin ise Bilecik, Kütahya ve Eskişehir olduğunu açıkladı. Türkerler Holding Yönetim Kurulu Başkanı Kazım Türker, "Türkerler Holding olarak Türkiye'nin en büyük yenilenebilir enerji yatırımcısı olmak istiyoruz. Bu hedefe emin adımlarla ilerliyoruz. Türkiye'de ilk defa yerli türbin üretimi yapacağız. Öte yandan Türkerler Holding olarak, Sayın Cumhurbaşkanımızın başlattığı istihdam seferberliğine tüm Türkiye'de bu yıl gerçekleştireceğimiz yeni istihdamlarla öncülük etmenin gururunu yaşıyoruz. Buna ek olarak bugün sonuçlanan 1 milyar dolarlık bu ihalede Türk ekonomisine duyulan güveni de görmüş olduk. Bu da bizim için ayrı bir gurur vesilesi olacaktır." dedi

İLK DEFA TEKNOLOJİ ÜRETİMİ

YEKA'larda kurulacak olan yerli rüzgar türbinlerinin üretileceği fabrika, tek vardiyada en az 150 adet/yıl veya 400 MW/yıl rüzgar türbini üretim kapasitesine sahip olacak. Yerli RES'lerin işletmeye girmesiyle birlikte her yıl asgari 3 milyar kWh elektrik enerjisi üretilecek ve yaklaşık 1.1 milyon evin yıllık elektrik ihtiyacı rüzgardan karşılanıyor olacak.

Güneşte 1000 MW ile dünyanın en büyük fotovoltaik güneş enerjisi üretim alanı projesini hayata geçiren Türkiye, rüzgarda da 1000 MW ile dünyada bu alandaki en büyük projelerden birisine imza atmış olacak. Fabrika ile RES'lerin kurulumu ve işletilmesi, AR-GE faaliyetleri dikkate alındığında, rüzgar YEKA'sı yaklaşık 3750 kişilik bir istihdam sağlayacak. Yarışmayı kazanacak firma 5 bölgeden her birinde en az 50 MW'lık bir rüzgar gücü kurmak şartı ile toplamda 1000 MW'lık bir kurulu gücü hizmete alacak.

Dev ihalede kazanan firma Sivas’ta elektrik üretecek
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Birilerine para mı kazandırılıyor?
Birilerine para mı kazandırılıyor?
Asılsız ihbarlar için yasal süreç işletilecek
Asılsız ihbarlar için yasal süreç işletilecek