Yakalanan balıklar Pirana değil Pacu çıktı 

Yakalanan balıklar Pirana değil Pacu çıktı

Son birkaç hafta içerisinde oldukça sık gündeme gelen Kızılırmak’ta yakalanan pirana balıkları ile ilgili açıklama yapan İl Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Seyit Yıldız, yapılan incelemeler sonucunda pirana olarak adlandırılan balığın piranalarla yakın akraba olan bir Pacu türü olduğunun tespit edildiğini kaydetti.

Yakalanan balıklar Pirana değil Pacu çıktı
Yakalanan balıklar Pirana değil Pacu çıktı Sivas Memleket
Bu içerik 195 kez okundu.

Sümeyra DENİZ

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Seyit Yıldız, Kızılırmakta yakalanan pirana balıkları ile ilgili  yapılan incelemeler sonucunda pirana olarak adlandırılan balığın piranalarla yakın akraba olan bir Pacu türü olduğunun tespit edildiğini kaydetti. Yıldız açıklamasında şu ifadelere yer verdi; “Son zamanlarda  İlimiz Merkez İlçesi sınırları içerisinde Kızılırmak üzerinde bulunan Kayseri Caddesi Demiryolu köprüsü altında sportif amaçlı balık avcılığına giden amatör balıkçılar tarafından 3 kez bölgenin balık mevcudiyetine uygun olmayan bir balık türünün yakalandığı beyan edildi. Yakalanan bu balıklar pirana olarak adlandırılarak ulusal - yerel basında görsel ve yazılı olarak yer aldı. Bu haberler şehrimizde paniğe neden oldu. Bu durum karşısında İl Müdürlüğümüzce Balıkçılık ve Su Ürünleri Şube Müdürlüğü personelleri ile Cumhuriyet Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Bülent Ünver tarafından araştırma ve inceleme çalışmaları başlatıldı. Söz konusu balıklardan avlayan amatör balıkçılardan Muzaffer Metinoğlu ile iletişime geçilerek elinde bulunan balık numunesine ulaşıldı.  Bu balık numunesinde yapılan ön inceleme sonucu olarak; Ulusal - yerel basında pirana olarak adlandırılan balığın piranalarla yakın akraba olan bir Pacu türü olduğu tespit edildi” dedi.

“PACULAR BENZERLİKLERİ NEDENİYLE PİRANAYLA KARIŞTIRILIYOR”

 

Pacular’ın benzerlikleri yönünden çoğu zaman piranalarla karıştırıldıklarını ifade eden Yıldız; “ Piranalar üçgen şeklinde parçalayıcı dişlere sahipken pacular insanlara benzer şekilde düz kesici dişlere sahip. Piranaların alt çeneleri bariz uzun olup superior bir yapıya sahipken pacuların üst çenesi alt çeneye göre daha uzundur. Ülkemizde çoğu akvaryum balıkları satışı yapan veya bu balıkları akvaryumda besleyen kişiler tarafından bu balıkların pirana adı altında satışının yapılması veya beslenmesi karışıklığın temel sebeplerinden biridir. Piranalar etçil ve saldırgan olmasına rağmen pacular otçul ve sakin balıklardır. Otçul olmalarına rağmen etçil ürünlerde tüketebilirler. Bunun temel sebeplerinden biri de bu balıkların, akvaryumlarda uzun süre sahipleri tarafından et ürünleri ile beslenmesinden kaynaklanmaktadır.Pacuların ana vatanı Güney Amerika’dır. 22-28 °C su sıcaklılarında yaşayabilirler. Büyümeleri çok hızlıdır ve 100 cm.ye kadar büyüyebilirler. Kızılırmak'ta su sıcaklığı son haflarda 22-24 °C olarak ölçülmektedir. Pacuların Kızılırmak'ta uzun süre yaşamalarının ve bu sularda çoğalarak populasyon oluşturmaları mümkün değildir. Anavatanı Güney Amerika olan bu balıkların Kızılırmak'ta kışı çıkarmaları düşünülemez. Bu nedenle Kızılırmak'ta yakalanan söz konusu balıkların akvaryum meraklıları tarafından beslenen belli bir süre sonra sıkılma ve besleme zorluğu gibi nedenlerle ırmağa bırakılan balıklar olduğu düşünülmektedir. Müdürlüğümüz ve Üniversite ekiplerince ırmakta yapılan araştırma ve taramalarda da doğal olmayan herhangi bir türüne rastlanılmamıştır” dedi.

 

 

Yakalanan balıklar Pirana değil Pacu çıktı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Birilerine para mı kazandırılıyor?
Birilerine para mı kazandırılıyor?
Asılsız ihbarlar için yasal süreç işletilecek
Asılsız ihbarlar için yasal süreç işletilecek