Kale, hak ettiği değere kavuşacak 

Kale, hak ettiği değere kavuşacak

Sivas Belediye Başkanı Sami aydın, mevcut haliyle Kaleye kale demenin zor olduğunu belirterek, “Adeta tinercilerin yuvası olan kaleyi olması gerektiği noktaya taşıyabilmek için çalışmalarımız sürüyor” dedi.

Kale, hak ettiği değere kavuşacak
Kale, hak ettiği değere kavuşacak Sivas Memleket

 

Sümeyra DENİZ

Sivas Belediyesi tarafından  Kale Projesi Yatırım ve İşletme" konulu değerlendirme toplantısı düzenlendi.Kale projesi paydaş gruplarla işletme modelinin belirlenme çalıştayı yapıldı.Paşabahçe mesire alanında düzenlenen toplantıya Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın, Vali Yardımcısı Zihni Yıldızhan, çok sayıda sivil toplum kuruluşu ve diğer konuklar katıldı. Programda önce kalenin tarihi, sosyo kültürel tanıtımı yapıldı. Sonrasında kale projesi çalışması ne şekilde yürütülebilir projenin uzun soluklu olabilmesi için  ne tür hizmetler sunulabilir bu konular konuşuldu. Programda konuşan Başkan Aydın şunları söyledi; “Sivas Kale projesi ile ilgili uzun zamandan beri bir takım çalışmalar yapılıyor, yapılmaya da devame diyor özellikle mülkiyet sorunlarının da tamamen bertaraf edilmesi çok cüzi sembolik bir kısmı hariç projeye hız verdik.  Bugüne kadar projeyle ilgili kamulaştırma bedeli olarak yaklaşık 45 milyonluk bir harcama yapıldı. Gerçi görüntü olarak ortada bir şey yok gibi görünüyor ama bu olmadan da diğerlerine geçme şansımız olmuyordu, önemli bir yatırım yapıldı” dedi.

Projenin mazisinin eskilere dayandığını ifade eden Başkan Aydın; “Şu an elimizde olan kısmıyla Kale’ye Kale demek biraz zor. Adeta tinercilerin yuvası,  mezbelelik bir alan konumunda. Bize yakışan burayı olması gerektiği noktaya taşıyabilmek.  Bunun için bu çalışmaları yürütüyoruz. Tekrar proje üzerinde bir revizyona gittik. Bu Turgut Cansever hocamız tarafından başlatılan çalışmaydı. O dönemde bu çalışma tamamen kişilerin meskeni olacak şekilde  yani bir ticari bir turizme yönelik değil de eski Sivas mahallesini ortaya çıkarmak ve burada da mülkiyet sahipleri veya başkaları burayı mesken olarak kullanmaları öngörülüyordu. Bu tür projelerin sürdürülebilir olması son derece önemli. Eğer burası özel mülkiyetle kalmış olsaydı belki ilk yapıldığı zaman bir cazibesi olabilirdi. Ama zaman içerisinde bakım onarım konusunda sıkıntılar olabilirdi. Diğer taraftan günümüzün de ihtiyaçları değişiyor. Dolayısıyla burada belki eski anlayışla inşa edeceğimiz meskenler günümüzün ihtiyaçlarına tam olarak cevap veremeyebilecektir. O endişe bizde oluştu. İşte aracınızı aşağıya indireceksiniz. Yukarılara çıkıp evinizde oturacaksınız. Çok daracık sokaklar karşılıklı evler filan. Biz bunun yerine bu alanın günlük mesken olarak yaşam alanı olarak değil de daha çok turizme yönelik kullanılmasının daha sürdürülebilir olacağı öngörüsünü savunduk. Bu anlamda proje ile ilgili yüzde 16 bir yoğunluk var. Eskiden bu yoğunluk yüzde 35’leri buluyordu. Biz projede ciddi bir yoğunluk azaltmasına gittik. Eğer biz burayı belediye olarak kamulaştırmamış olsaydık bunu yapamazdık. O zamanda çok iç içe bir mahalle ortaya çıkacaktı. Yani eskiyi tamam  yaşatalım ama günümüzün de ihtiyaçlarına göre bir proje ortaya çıkaralım dedik” şeklinde konuştu

 

Kale hak ettiği değere kavuşacak
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Birilerine para mı kazandırılıyor?
Birilerine para mı kazandırılıyor?
Asılsız ihbarlar için yasal süreç işletilecek
Asılsız ihbarlar için yasal süreç işletilecek