"Hızlı trenin adı hızlı kaldı" 

"Hızlı trenin adı hızlı kaldı"

Türk Ulaşım-Sen Sivas Şube Başkanı Nurullah Albayrak, Sivas’ın yıllardır beklediği hızlı Yüksek Hızlı Tren (YHT) projesinin inşaatında son altı aydır hiçbir çalışma olmadığını belirterek, yaşanan duruma tepki gösterdi. Albayrak; “Hızlı tren ile ilgili hiç bir çalışma yok. Hızlı trenin adı hızlı kaldı" dedi.

Sivas Memleket
Bu içerik 256 kez okundu.

Sümeyra DENİZ

Başbakan Binali Yıldırım'ın Sivas'ta hafta sonu katıldığı toplu temel atma ve açılış töreninde Yüksek Hızlı Trenin Sivas'a 2019 yılında geleceğini açıklaması tartışmalarda beraberinde geldi.Yüksek Hızlı Tren ile ilgili şuanda hiç bir çalışma olmadığını söyleyen Türk Ulaşım-Sen Sivas Şube Başkanı Nurullah Albayrak, "Hızlı Trenin adı hızlı kaldı. Şuanda hızı mızı yok. Şimdi hal böyle iken sayı Başbakan Nisan ayında geldiğine 2018 yılında gelecek dendi. Şimdi 2018 ayına 3-4 ay kalmış, maalesef 2018'de gelmeyeceği apaçık ortada. Ben sayın başbakanın da yanıltıldığına inanıyorum. Sayın Başbakan ülkeyi yöneten bir insan. Buradaki müteahhidin bıraktığı, gittiği veya inşaatın da durduğunu bilmeyebilir" dedi.

YÜZDE 1’İ YAPILMIŞ, YÜZDE 99'U DURUYOR

Başbakan Binali Yıldırım'a seslenen Albayrak, "Sayın başbakanım aşağı yukarı 6 aydır hızlı tren çalışması burada durmuş vaziyette. Yaprak kımıldamıyor. Siz Nisan ayında geldiniz 2018 dediniz, bu gelişinizde de 2019 dediniz ama maalesef Sivas güzergâhına baktığımızda işin daha yüzde biri yapılmış, yüzde 99'u duruyor. Ben bu noktada bu işin uzamasındaki sebeplerden bir tanesinin de sizinde daha önce projeniz olan mevcut tren garının yanından uzaklaştırılması ki daha önce gelmiş olduğunuz 2015 yılında "tren garı şehir merkezinde olmalı" diye açıklamanız vardı. Sivas'ta sizlerin aracılığı ile bir anket yapılsın. Kamuoyuna sunulsun. Referandum yapılsın. Sivas halkı ne diyorsa onu yapalım. Ben sayın başbakana sağlıklı bilgilerin gitmediğine inanıyorum. Yüksek Hızlı Tren inşaatı ile ilgili olarak şuanda hiçbir faaliyet yok. Gittik güzergahı da gezdik. Bir an evvel mevcut tren garının yanına planlandığı şekilde yapılmasını istiyorum. Buna göre zaten masraflar yapılmış. Diğer tarafa yapılan masraflar en azından belki yüzde 1 yapılmış, daha yüzde 99'u duruyor. Diğer taraftan da götürülecek yerden bu hızlı tren ile beraber lojistik yapacağız. Yük taşıması yapacağız. Soğuk hava konteynırları ile gıda taşıyacağız. Yan yolların yapılması lazım. Planlanan yere bunların sığması mümkün değil. Daha bir tane yolu sığdıramıyorlar. İkincisi üniversitenin arazisini katlediyor. Üniversiteyi yok ediyor.  O yüzden de üniversitenin içinde hızlı tren asla olmaz" şeklinde konuştu.

Hızlı trenin adı hızlı kaldı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Birilerine para mı kazandırılıyor?
Birilerine para mı kazandırılıyor?
Asılsız ihbarlar için yasal süreç işletilecek
Asılsız ihbarlar için yasal süreç işletilecek