Kurbanlık alacak vatandaşlar dikkat! 
Reklamı Geç
Advert

Kurbanlık alacak vatandaşlar dikkat!

Kurbanlık hayvan alacak vatandaşlar HaySag” isimli mobil uygulama sayesinde hayvanın kulak küpesindeki numaraları sisteme girerek hayvanın türünü, yaşını, cinsini rahatlıkla öğrenebilecek. Bu sistem sayesinde 2 yaşını doldurmamış hayvanlar satılamayacak.

Kurbanlık alacak vatandaşlar dikkat!
Kurbanlık alacak vatandaşlar dikkat! Sivas Memleket
Bu içerik 144 kez okundu.

Mehmet TIRPAN

Kurban Bayramına sayılı günler kaldı. Sivaslı vatandaşlar şimdiden kurbanlıklarını almaya başladı. Bu yıl uygulamaya konulan HaySag” isimli mobil uygulama ile vatandaşlar alacakları hayvanın bilgilerine rahatlıkla ulaşabilecek. Kurbanlık alacak vatandaşlar alacakları hayvanın tür, ırk, cinsiyet ve yaş bilgilerini https://hayvanbilgi.tarim.gov.tr/ web sayfasından “HaySag” isimli mobil uygulama ile öğrenebilecek. Söz konusu mobil uygulama cep telefonuna da yüklenebilecek. Vatandaşların alacakları hayvan hakkında detaylı bilgi sahibi olmasına yarayacak olan sistem sayesinde 2 yaşını doldurmamış hayvanlar artık satılamayacak. Uygulamayı telefonlarına indiren vatandaşlar hayvanın kulağındaki küpe üzerindeki barkodu cep telefonuna okutarak hayvanın yaş, tür, ırk ve yaş bilgilerine ulaşabilecek. Uygulama ücretsiz olarak kullanılacak. Kurban olabilmesi için sığır ve mandalar iki yaşını (24 ayını), deve beş yaşını, keçi ve koyun bir yaşını bitirmiş olmalı.

SOKAKTA PARKTA CADEDE KURBAN KESİMİ YAPANA CEZAİ İŞLEM UYGULANACAK

Kurban Bayramında kurbanlarını cadde, sokak ve park gibi kamu alanlarında kesim yaplar hakkında işlem yapılacak. Vatandaşlar kurbanlık hayvanlarının kesiminimezbaha ve kombinalar de yaptırabilecek. Kurbanlık hayvanlarını kendileri kesmek isteyen vatandaşlar Sivas Belediyesinin belirlediği alanlarda yapabilecek. Köylerde ve kesim yeri bulunmayan yerlerde ise bahçelerde usulüne uygun olarak, çevreye zarar vermeyecek şekilde kesim yapılabilecek.

KURBANLIK HAYVANLARIN BESİ DURUMLARININ TESPİTİ

Hayvanların etlenme ve yağlanma durumu genel vücut yapılarına bakılarak ve özel bir takım vücut bölümlerinin el ile muayenesi sonrasında tespit edilir. Besili sığırlarda gövde her yönden dolgun görünümde, butlar yuvarlak, omuzlar geniş, vücut çıkıntıları belirsiz, deri yumuşak ve elastiki, kıllar ince ve parlaktır. Sığırlarda; kuyruk sokumu, bel, leğen çıkıntısı, diz kapağı önündeki, kavram, son kaburga, omuz başı, döş, boş böğür besi derecesi ile ilgili muayene edilmesi gerekli noktalardır. Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü 12 Besili koyunlarda gövde her yönden dolgun görünümde, butlar yuvarlak, vücut çıkıntıları belirsiz, göğüs derin ve geniş, kaburgalar yuvarlak, deri yumuşak ve elastiki, kıllar ince ve parlaktır. Koyunlarda; sırt, but, kuyruk, kaburga bölgesi besi derecesi ile ilgili muayene edilmesi gerekli noktalardır.

KURBANLIK HAYVANLARIN SEVKİ

Kurban Bayramı sebebiyle büyükbaş ve küçükbaş hayvan hareketlerinin yoğunolduğu bu dönemde hayvan hastalıklarının yayılma riskinin artmasına yönelikte bir takım önlemler alındı. Kurbanlık olarakhayvanlarını başka illere sevk eden hayvan sahipleri İl veya İlçe Gıda, Tarım veHayvancılık Müdürlükleri’nden Veteriner Sevk Raporu almaları gerekecek. Nakliye yapılan hayvanların hayvan pasaportu da olması gerekecek. 

Kurbanlık alacak vatandaşlar dikkat!
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Eğitim nasıl bir zihniyetle yönetiliyor?
Eğitim nasıl bir zihniyetle yönetiliyor?
“Alevilere genel bütçeden pay ayrılmalı”
“Alevilere genel bütçeden pay ayrılmalı”