Antika şişelerin kopyasını yapıyor 

Antika şişelerin kopyasını yapıyor

21 yıldır cam üfleme sanatını icra eden Halil İbrahim Mert, Roma, Selçuklu ve Bizans dönemine ait antik şişelerin birebir taklidini yapıyor. Orijinal tarihi eserlere zarar vermeden taklidini yapan Mert aynı zamanda Tümülüs kral mezarının içerisindeki antik şişelerin aynısı da yaptı.

Antika şişelerin kopyasını yapıyor
Antika şişelerin kopyasını yapıyor Sivas Memleket
Bu içerik 132 kez okundu.

Mehmet TIRPAN

21 yıldır cam üfleme sanatını icra eden Halil İbrahim Mert, Kazılar sonrasında ortaya çıkan Tümülüs (Kral) Mezarından çıkan orijinal eserlerin birebir aynısını yaptı. Sivas Arkeoloji Müzesinin arka kısmında bulunan kral mezarında sergilenen ürünleri cam üfleme sanatıyla yapan Mert Türkiye’de cam üfleme sanatını yapan yaklaşık 5-6 kişiden biri.

Kazılarda ele geçirilen eşyaların orijinallerinin koruma altına alındığını ifade eden Mert: “Roma, Selçuklu ve Bizans dönemine ait antik şişelerin taklidini yaptım.Tarihi eserlerin bozulmaması ve daha iyi korunması adına antik şişelerin orijinalini cam üfleme sanatı ile yapıyorum” dedi.

Temsili Tümülüs mezarındaki şişelerin orjinalinden farksız olduğuna dikkat çeken Mert: “ Sivas Arkeoloji Müzesinde bulunan Tümülüs Mezarındaki şişeleri ben yatım. Yaptığım şişeler orijinalinin aynısı. Kazılarda ele geçen antika şişelerArkeoloji müzesinin içerisinde sergileniyor. Antika şişelerin yanı sıra Sivas’ın değerlerini ortaya çıkaran, Sivas Kangal Köpeği, Sivas İbriği ve biblolar yapıyorum. Sivaslıyım ve Sivas’ta 8-9 yıldır sanatımı devam ettiriyorum. Yaz aylarında Sivas’a gelen gurbetçiler Sivas’a özgü biblolara, takılara, küçük hayvanlara ve kangal köpeğine oldukça ilgi gösteriyor. Zaman zaman yurt dışına giderek yine orada Sivas’ın değerlerini tanıtıyorum. Sivas’ımızın tanıtılması noktasında her yıl birçok fuara ve etkinliklere katılıyorum” ifadelerini kullandı.

TÜMÜLÜS MEZARI NEDİR

Tümülüs kral ve kral ailesi için, önce zemin üzerine inşa edilen mezar odası, sonra üstüne yığılan toprak veya taşlardan oluşturulan yapay tepe tipi anıt mezarlardır. Bu mezarlar günün mimarları tarafında inşa edilirdi. Dış görüntüsüne bakıp aldanmamak lazım, muazzam bir mimari içlerinde barındırırlar. Kral yada kral ailesinden ölen fertler kullandıkları muhtelif eşyaları ve hediye edilen eşyaları ile birlikte, inşa edilen taş yada ahşap oda içine ceset ile birlikte konulur. Tümülüsün boyu, mimari estetiği ölen kişinin zenginliği, değeri nispetinde değişmektedir. Boyu daha yüksek olanlar daha zengin krallar için yapılırdı.

Antika şişelerin kopyasını yapıyor
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sivas’ta üretilen milli vagonlar Viyana’ya gönderildi
Sivas’ta üretilen milli vagonlar Viyana’ya gönderildi
Üniversite hastanesine yeni bina yapılacak
Üniversite hastanesine yeni bina yapılacak