Yiğidolarla yola çıkan yolda kalmaz 

Yiğidolarla yola çıkan yolda kalmaz

Sivas’ta Toplu Açılış ve Temel Atma Törenine katılan Başbakan Binali Yıldırım Sivas’a ikinci üniversitenin önümüzdeki dönem kurulacağını söyledi. 4 ay önce Sivas mitingindeki vaatlerin 4 ay gibi kısa bir sürede yerine getirildiğini ifade eden Başbakan Yıldırım, ‘’Sivas için daha iyisini daha güzelini yapmanın gayreti içerisinde olacağız. Çünkü Sivas Anadolu’dur, Anadolu Türkiye’dir. Yiğidolarla yola çıkan yolda kalmaz’’ dedi.

Yiğidolarla yola çıkan yolda kalmaz
Yiğidolarla yola çıkan yolda kalmaz Sivas Memleket
Bu içerik 222 kez okundu.

Yüksel MENEKŞE

Başbakan Binali Yıldırım, 11’inci Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan Sivas’ta 99 projenin Toplu açılış ve temel atma törenine katıldı. Kongre binası bahçesinde gerçekleştirilen programa yaklaşık 5 bin vatandaş katıldı. Törende konuşan Başbakan Binali Yıldırım ikinci üniversitenin önümüzdeki dönem Sivas’a kurulacağı müjdesini verdi. 4 ay önce Sivas’ta gerçekleştirdiği mitingde verdiği vaatlerin fazlasıyla yerine getirildiğini belirten Başbakan Yıldırım, Sivas’ın daha fazla hizmete layık olduğunu ifade etti. Başbakan Yıldırım yaptığı konuşmada, ‘’Dört ay önce Sivas’a bazı sözler verdik. Eski statyumun yerini binalarla doldurmayacağız, Sivas’a yeşil bir şehir parkı yapacağız. Sözümüzü tuttuk, hayırlı uğurlu olsun. Sivas’a bir fakülte sözü verdik, iki fakülte kurulma kararı aldık, hayırlı uğurlu olsun. İkinci bir üniversite yapacağız demiştik. Sivas’ın Yılmaz bu konuda çalışmaları başlattı. Meclisin ilgili komisyonuna bu konuyu getirdi. Bununla ilgili önümüzdeki dönemde ikinci üniversiteyi Sivas’a kuruyoruz, hayırlı uğurlu olsun. Kızılırmak projesini sizinle paylaşmıştık, belediye projenin ihalesini yaptı, çalışmaları devam ediyor. İkinci bir aş iş kapısı, ikinci bir organize sanayi kuracağız dedik ve hemen harekete geçtik. Şu anda kamulaştırma işlemlerine başladık. En son olarak 2019 yılında Yüksek Hızlı Tren Sivas’a geliyor. Buradan Ankara’ya sadece iki saatte ulaşım sağlanacak. Bu proje Sivas’ı Ankara’ya İstanbul’a ve Avrupa’ya bağlayacak. Sivas’a, Yiğido’ya en güzel hizmetler yakışır’’ dedi.

SİVAS BİZE GÜVENİR, BİZ SİVAS’A GÜVENİRİZ

‘’Aşık Veysel ne diyor? ‘Uzun ince bir yoldayız, gidiyoruz gündüz gece’. Yolumuz millete hizmet yolu. Gündüz gece bu yolda dur durak bilmeden yürümeye devam edeceğiz. İstikbalin ve istiklalin şehri Sivas. Sivas’la bizim gönül bağımız, yol arkadaşlığımız bir başkadır. Türkiye için, Sivas için çalışıyor alın teri akıl teri döküyoruz. Sivas bizi bilir, bize güvenir, biz Sivas’a güveniriz. Sivas benim evim. Türkiye’nin bütün illerinde olduğu gibi Sivas’ta da yatırımlarla, hizmetlerle kalkınmaya devam ediyoruz. Bugüne kadar Sivas için yaptıklarımızı siz biliyorsunuz. Bakın şu Sivas’ın yollarına, nereden nereye geldik. Aşık Veysel’in dediği o uzun ince yollar şimdi, artık duble yollar haline geldi. Şimdi Türkiye’nin her yerine çok daha rahat, konforlu bir şekilde gidiyoruz. Sivas’a 80 yılda yapılan bölünmüş yol miktarı sadece 24 kilometre. AK Parti iktidarında Sivas’a 729 kilometre yol yapıldı. İşte AK Parti iktidarının farkı bu. Laf üstüne laf değil, taş üstüne taş koyan iktidarız’’

YATIRIM TUTARI 662 MİLYAR LİRA

‘’53 temel atma, 39 açılış olmak üzere toplam yatırım maliyeti 662 milyon lira olan dev eserleri Sivas’a kazandırmak için buradayız. Temelini atacağımız yatırımlar arasında yollar, kavşaklar, alt üst geçişler, hizmet binaları, spor alanları ve okullar var. Ayrıca içme suyu, atık su tesisleri, sulama projelerini Sivas’a kazandırıyoruz. Açılışını yapacağımız işler arasında yıllardır Sivas’ın beklediği hizmetler var. Yine 192 konuttan oluşan megakent projesinin ikinci etap çalışmasını tamamladık, Sivas’a kazandırıyoruz. 20 okulu kapsayan, 321 derslik, üç okulu içine alan pansiyon ve bir öğrenci yurdunun açılışını buradan yapıyoruz. Yapımına başlanacak olan, yapılan ve bitirilen yatırımların tamamı 662 trilyon. Sivas’a ne yapsak yakışır’’

SİVAS DAHA BİR GÜZEL OLACAK

‘’Bazıları hala konuşuyor. Ne dedik ‘Az laf, çok iş’. Lafla peynir gemisi yürümez. İşte rakamlar ortada Sivas’a son 15 yılda hükümetimizi yaptığı yatırımların tutarı, 21 buçuk milyar lira. Sivas daha fazlasına layık. Bunlarla Sivas’a olan sevdamız hizmetimiz bitmez. Bu yatırımlarla Sivas bambaşka bir güzel olacak. Bu güne kadar olduğu gibi bundan sonra da Türkiye için, Sivas için daha iyisini daha güzelini yapmanın gayreti içerisinde olacağız. Çünkü Sivas Anadolu’dur, Anadolu Türkiye’dir. Yiğidolarla yola çıkan yolda kalmaz’’ dedi.

 

SİVAS HER DÖNEM VE ÇAĞDA ÇOK ÖNEMLİ MERKEZ OLDU

Sivas'ta toplu açılış ve temel atma törenine katılan 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, "Değerli Belediye Başkanı Sami Bey'in mutlu gününde, onun mutluluğuna ortak olmak için Sivas'tayım. Bu vesileyle hükümetimizin bu güzel hizmetlerine bir kez daha şahit olmak ve sizlerle buluşma fırsatı çıktı. Değerli Başbakan Binali Bey'in de davetini kıramadım ve sizinle beraberim" dedi. Cumhurbaşkanı olmasının ardından Sivas'a geldiğini ve bunun üzerinden uzun bir süre geçtiğine değinen Gül, "Bugün de değerli Belediye Başkanı Sami Bey'in mutlu gününde, onun mutluluğuna ortak olmak için Sivas'tayım. Bu vesileyle hükümetimizin bu güzel hizmetlerine bir kez daha şahit olmak ve sizlerle buluşma fırsatı çıktı. Değerli Başbakan Binali Bey'in de davetini kıramadım ve sizinle beraberim. Gerçekten sizlerle beraber olmaktan büyük bir sevinç duyuyorum" diye konuştu. Sivas'ın her dönem ve çağda çok önemli merkez olduğunu anlatan Gül, "Büyük Türk devleti Selçuklular zamanında buranın nasıl merkez olduğunun şahidi bu kubbeler, bu minareler" dedi.Bu sırada akşam ezanının okunması üzerine Gül, konuşmasını keserek ezanı dinledi.Daha sonra konuşmasını sürdüren 11. Cumhurbaşkanı Gül, şunları söyledi:"Bu ezanlar, asırlardır bu minarelerden okunuyor ve bu minareler, bu kubbeler, Selçuklulardan kalan bu miras, o zaman da Sivas'ın ne kadar önemli bir merkez olduğunu gösteriyor. Yine Cumhuriyetin başında yine aynı şekilde Sivas çok önemli bir merkez oldu. Sivas Kongresi bugünkü devletin kuruluşunun temel taşlarından birisi oldu. Bu tarihi binalar, bu lise, hükümet binası, bütün bunlar, şu binaların içerisinde ne kadar şirin, ne kadar güzel, ne kadar kimlikli, ne kadar değerli, o zaman Sivas'ın önemi ne kadar mühimmiş, bir kez daha hala ispatlıyor" dedi. Son 15 yıl içinde Sivas'a tekrar büyük hizmetlerin gelmeye başladığını vurgulayan Gül, emeği geçenlere teşekkür etti. Abdullah Gül, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz'ı, yakından tanıdığını, kendisinin yalnızca Sivas'a değil, Türkiye'ye güzel hizmetler yaptığını da sözlerine ekledi.Başbakan Binali Yıldırım ve beraberinde törene katılan 11’inci Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Sivas Valisi Davut Gül, Belediye Başkanı Sami Aydın ve diğer protokol katılanları, temel atma ve açılış töreni kurdelesini kesti. Başbakan Binali Yıldırım ve beraberindekiler daha sonra Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın’ın oğlu Burak Aydın’ın düğün törenine katıldı.

Yiğidolarla yola çıkan yolda kalmaz
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Gar binasına YHT Meydanı yapılacak
Gar binasına YHT Meydanı yapılacak
Akyıldız’dan YHT teşekkürü
Akyıldız’dan YHT teşekkürü