CÜ’nün 90 milyon TL’nin üzerinde borcu var 

CÜ’nün 90 milyon TL’nin üzerinde borcu var

Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alim Yıldız, Cumhuriyet Üniversitesinin 90 milyonun üzerinde borcun olduğunu söyledi.

CÜ’nün 90 milyon TL’nin üzerinde borcu var
CÜ’nün 90 milyon TL’nin üzerinde borcu var Sivas Memleket
Bu içerik 229 kez okundu.

Mehmet TIRPAN

Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alim Yıldız, Cumhuriyet Üniversitesi Hastanesinin 90 milyonun üzerinde bir borcu olduğunu, borcun büyük bir kısmının ise malzeme alınan firmalara ait olduğunu söyledi.

Üniversitelerin birçoğunun borçlu olduğuna dikkat çeken Yıldız: “Borcumuzun büyük bir kısmı firmalara olan borç. Yeni malzeme alırken 29 ay sonra ödeme yapacağımızı bildiği için firma ona göre fiyat veriyor. Firma 2,5 yıl sonra alacağı paraya göre malzeme veriyor. Fiyatını da ona göre veriyor. Bu durumdan ne firma memnun nede biz memnunuz” dedi.

Cumhuriyet Üniversitesinin durumunu Başbakan Binali Yıldırım’a ilettiğini vurgulayan Yıldız: “Maliye Bakanı Sivas’a geldiğinde ona da Cumhuriyet Üniversitesinin durumunu iletmiştim.  Maliye Bakanı Naci Ağbal, Üniversite hastanelerinde sıkıntı olduğunu bu konuyla ilgili yeni bir çalışma yapıldığını söyledi. Ama yeni çalışma ne zaman tamamlanır bilmiyorum. Sağlık Bakanlığının Maliye Bakanlığı ile yürüttüğü bir proje var. Kamu Hastaneler Birliği gibi Üniversite Hastaneler Birliği oluşturmayı düşünüyorlar. Çünkü Üniversite Hastanelerinin birçoğu borçlu. Durum böyle olunca bir taraftan malzeme alıyoruz diğer taraftan da borç ödemeye çalışıyoruz. Bu şekilde gitmez. Yeni malzeme alırken 29 ay sonra ödeme yapacağımızı bildiği için firma ona göre fiyat veriyor. Firma 2,5 yıl sonra alacağı paraya malzeme veriyor. Fiyatını da ona göre veriyor. Firma belki bu malzemeyi vermek için belki bankalardan kredi kullanıyor. Bu durumdan ne firma memnun nede biz memnunuz. Günlük malzeme almak zorundayız. 90 milyon üzerinde borcumuz var. Yine Sosyal Güvenlik Kurumuna geriden gelen 12 milyonluk borç vardı. Eylül ayından itibaren o borcu ilerletmedik. SGK 12 milyon borcunuzu ilk 3 ay biz sizden 4 milyon taksitler şeklinde alırız dediler. Bizde kabul ettik. Aylık 4 milyon ödeme yapmamız bizi oldukça sarstı. Sosyal Güvenlik Kurumundan aylık 10 milyon gibi para alıyoruz. Birçok Üniversite rektörlerinin hastanelerin kapılarına kilit vuracaklarını da SGK’ya gittiğimizde öğrendik” ifadelerini kullandı.

 

CÜ’nün 90 milyon TL’nin üzerinde borcu var
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Birilerine para mı kazandırılıyor?
Birilerine para mı kazandırılıyor?
Asılsız ihbarlar için yasal süreç işletilecek
Asılsız ihbarlar için yasal süreç işletilecek