Sivas'ta 1 milyon 106 bin hektar alanda işlemeli tarım yapılıyor 

Sivas'ta 1 milyon 106 bin hektar alanda işlemeli tarım yapılıyor

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Seyit Yıldız, Sivas'ta 1 milyon 106 bin hektar alanda işlemeli tarım yapıldığını söyledi. Yıldız, ekilişleri yapılan çeşitlerin, üretim süreci boyunca gelişimlerinin 3 yıl boyunca takip edileceğini belirterek, “Elde edilen veriler değerlendirildikten sonra bölgemiz için uygun olan veya olacak çeşitler üreticimize tavsiye edilerek geniş alanlarda üretim yapılması sağlanacaktır” dedi.

Sivas'ta 1 milyon 106 bin hektar alanda işlemeli tarım yapılıyor
Sivas'ta 1 milyon 106 bin hektar alanda işlemeli tarım yapılıyor Sivas Memleket

Hüsne AKKAYA

Sivas'ta İl Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından demonstrasyon alanında tarla günü etkinliği düzenlendi. Etkinlikte buğday ve arpa hasadı yapıldı. Demonstrasyon alanında gerçekleştirilen etkinlik hakkında bilgi veren Sivas İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Seyit Yıldız, Sivas'ta 1 milyon 106 bin hektar alanda işlemeli tarım yapıldığını belirtti. Yıldız, "Bakanlığımız araştırma enstitüleri tarafından geliştirilip tescil ettirilen çeşitlerden bölgemiz şartlarına tavsiye edilen daha yüksek verimli ve hastalıklara mukavemeti yüksek olan çeşitlerimizin ilimiz üretici şartlarındaki performansının görülmesi amacıyla demonstrasyon çalışmaları yapılmaktadır. Yaklaşık olarak 0.5-1 dekar büyüklüğündeki parsellerde ekilişleri yapılan çeşitlerin, üretim süreci boyunca gelişimleri takip edilerek, gerek hastalık ve zararları toleransı gerekse verim potansiyelleri değerlendirilerek, üreticimiz için gerekli tavsiyelerde bulunulacak. Çalışmalar bir üretim sezonu ile sınırlı kalmayacak, en az üç üretim döneminde tekrarlanması planlandı. 3 yıllık çalışma neticesinde elde edilen veriler değerlendirildikten sonra bölgemiz için uygun olan veya olacak çeşitler üreticimize tavsiye edilerek geniş alanlarda üretim yapılması sağlanacak. Böylece üreticilerimizin birim alandan daha yüksek ve daha kaliteli ürün elde etme imkanına kavuşarak daha karlı üretim yapılması sağlanacak" diye konuştu.

SİVAS'IN EN ÖNEMLİ GEÇİM KAYNAĞININ TARIM

Sivas'ta en önemli geçim kaynağının tarım olduğunu dile getiren Vali Yardımcısı Yeliz Yıldızhan ise bu bağlamda örneklerin yaygınlaştırılması, çiftçilerin bilinçlendirilmesi ve tarımda kalitenin artırılması konusunda il müdürlüğüne çok önemli görevler düştüğünü kaydetti.Vali Yardımcısı Yıldzıhan, “Çiftçilerimizin de tarımla alakalı her konuda müdürlüklerimiz ile ortak hareket etmesi ürün kalitesinin artırılmasında çok önemli olacaktır" dedi.  Konuşmaların ardından demonstrasyon alanında ekili olan buğday ve arpa çeşitllerinin hasadı yapıldı.

sivas 1 milyon 106 bin hektar alanda işlemeli tarım yapılıyor
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Birilerine para mı kazandırılıyor?
Birilerine para mı kazandırılıyor?
Asılsız ihbarlar için yasal süreç işletilecek
Asılsız ihbarlar için yasal süreç işletilecek