“Kuş Gribi insan dan insana bulaşmaz” 

“Kuş Gribi insan dan insana bulaşmaz”

Cumhuriyet Üniversitesi (CÜ) Viroloji Anabilim Dalı Yardımcı Doç. Dr. Hakan Işıdan, Kuş Gribi'nin insanlar üzerinde tedirginlik oluşturduğunu belirterek "Kanatlı virüslerin insanlara bulaşma ihtimali vardır. Ancak sezonluk normal yaşadığımız gripler gibi insandan insana kolaylıkla bulaşan bir virüs değildir" dedi.

“Kuş Gribi insan dan insana bulaşmaz”
“Kuş Gribi insan dan insana bulaşmaz” Sivas Memleket
Bu içerik 146 kez okundu.

Hüsne AKKAYA

Cumhuriyet Üniversitesi Viroloji Anabilim Dalı Yardımcı Doç. Dr. Hakan Işıdan, Kuş Gribi hakkında açıklamalarda bulundu. Işıdan, yaptığı açıklamada, "İnsanlarda kuş gribi denilince bir tedirginlik elbette oluyor. Bunun nedeni de 2002 yılında yaşadığımız domuz gribi salgını gibi ve diğer salgınların ciddi kayıplara sebep oluyor olmasıdır. Tabi grip ile soğuk algınlığını birbirinden ayırmak lazım. Grip virüsleri virüs ailesine ait virüslerdir. Bunlarında Influenza A Virüsü (insanlarda yaygın olarak görülen hastalık) dediğimiz bir tipi insan, kanatlı ve domuzlarda grip hastalığına sebep oluyor. Bunlar solunum sistemindeki bir virüs yapısına sahip virüsler. Bu noktada da kanatlıların sialik asit çeşitli uyarıları alabilen veya insanlar ile domuzların siyalik asit çeşitli uyarıları alabilenler arasında farklılıklar var. Dolayısıyla çok kolaylık ile kanatlıların İnfluenza virüsleri insanlarda hastalık oluşturamaz. Diğer taraftan domuzların virüsleri ise biraz daha insanlara yakındır. İnsanlarda daha da tehlikelidir" dedi.

TEDAVİ EDİLEBİLMESİ MÜMKÜN DEĞİLDİR

Kanatlı hayvanlarda bulunan hastalık virüslerinin insana bulaşabileceğini söyleyen Işıdan, "Kanatlı virüslerin insanlara bulaşma ihtimali vardır. Fakat insan dan insana bulaşmaz. Sezonluk normal yaşadığımız gripler gibi insandan insana kolaylıkla bulaşan bir virüs değildir. Fakat yoğun miktardaki virüse maruz kalma yoluyla kanatlıdan insana bulaşma potansiyeli vardır. Dolayısıyla kuş gribi insan sağlığı açısından çok önemli bir salgın değildir. Bunu net olarak söyleyebilmek içinde bunların tüm gen enerjilerinin yapılıp daha önceki patojen (hastalık oluşturan mikrop) ve patojen olmayanlarla kıyaslama yapılmış olması gerekiyor. Kanatlıların kuş gripleri kanatlı sektörü için önemli bir hastalık oluşturur. Bu bir işletme yada kümese girdiğinde yüzde 100'e varan ölümlere sebep olur. Ülkemizde bu alanda yoğun üretim yapan bir ülke olduğu için kuş gribi bizim için tehdit oluşturabilir. Bu açıdan bir virüsün görüldüğü yerde itlaf söz konusudur. Çünkü bunların tedavi edilebilmesi mümkün değildir. Kuş gribinden korunmayla ilgili en kesin yöntem hastalığın görüldüğü bölgedeki kanatlıların itlaf ve imha edilmesidir. Bunun dışında herhangi bir korunma yöntemi mümkün değildir." ifadelerini kullandı.

sivas kuş gribi insandan insana bulaşmaz
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sivas’ta üretilen milli vagonlar Viyana’ya gönderildi
Sivas’ta üretilen milli vagonlar Viyana’ya gönderildi
Üniversite hastanesine yeni bina yapılacak
Üniversite hastanesine yeni bina yapılacak