3 köy karantinaya alındı 

3 köy karantinaya alındı

Gazetemizde yayınlanan ‘Sivas’ta kuş gribi paniği’ haberi üzerine açıklama yapan Sivas Valiliği, merkeze bağlı üç köyde kuş gribi tespit edildiğini ve hayvanların itlaf edildiğini bildirdi. Akoren, Serpincik ve Kumyurt köyleri karantinaya alınırken, 10 kilometrelik bir alanın ise gözetim bölgesi ilan edildiği açıklandı.

3 köy karantinaya alındı
3 köy karantinaya alındı Sivas Memleket
Bu içerik 284 kez okundu.

Yüksel MENEKŞE

Sivas merkeze bağlı Serpincik ve çevre köylerinde yaşanan tavuk ölümleri ve bölgedeki Kuş Gribi paniğini konu alan gazetemizin haberi üzerine, Sivas Valiliği bir açıklama yaparak konu ile ilgili detay ve çalışmaları bildirdi. Valilik tarafından yapılan açıklamada, Kumyurt köyünde telef olan hayvanlardan alınan örneklerin incelendiği ve hayvanların kuş gribi hastalığının öldüğü tespit edildi. Bunun üzerine 3 kilometrelik bir alanı kapsayan Akoren, Serpincik ve Kumyurt köylerinin koruma bölgesi, 10 kilometre çapında bir alanın ise gözetim bölgesi ilan edildiği belirtildi.

Yapılan açıklamada, ‘’Koruma bölgesinde bulunan hobi amaçlı kanatlı yetiştiriciliği yapan işletmelerde bulunan tüm tavuk, kaz, ördek ve hindiler itlaf edilerek derin çukurlara üzeri kireç dökülerek gömülmüştür. Durumdan ticari kanatlı işletmeler etkilenmemiş yani hastalık çıkışı olmamış sadece hobi amaçlı köy tavukçuluğu yapan işletmelerimiz etkilenmiştir. Hastalık şu an itibariyle lokal olarak seyretmekte ancak gelen tüm ihbarlarda büyük bir titizlikle değerlendirilmektedir.

Ayrıca hastalık tazminatlı bir hastalık olup itlaf edilen tüm hayvanların ederi yetiştiricilere ödenecektir. Konuyla ilgili olarak gerekli tüm idari ve fenni tedbirler alınmıştır. Kamuoyuna önemle duyurulur’’ denildi.

3 köy karantinaya alındı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Birilerine para mı kazandırılıyor?
Birilerine para mı kazandırılıyor?
Asılsız ihbarlar için yasal süreç işletilecek
Asılsız ihbarlar için yasal süreç işletilecek