Belediye kamulaştırma için 45 milyon TL kullandı 

Belediye kamulaştırma için 45 milyon TL kullandı

Sivas Belediyesi, Kale projesiyle ilgili çalışmalarını sürdürüyor. Belediye Başkanı Sami Aydın, Kale projesi kapsamında bugüne kadar kamulaştırmalar için 45 Milyon TL gibi ciddi bir bütçe kullandıklarını kaydetti.

Belediye kamulaştırma için 45 milyon TL kullandı
Belediye kamulaştırma için 45 milyon TL kullandı Sivas Memleket
Bu içerik 193 kez okundu.

 

Hüsne AKKAYA

 

Sivas Belediyesi, prestij projeler arasında yer alan Kale Projesi için şimdiye kadar kamulaştırmalara 45 milyon TL para harcadı.

Belediye Başkanı Sami Aydın, Kale projesi ile ilgili çalışmalarının sürdüğünü belirterek,“Bilindiği gibi Turgut Cansever Hocamızın fikrini belli bir revizyona tabii tutarak, kızıyla birlikte onunda emeğine saygıyı ortaya koyarak, bir çalışma başlattık. Bu projeyle alakalı bir projenin kendisi önemli. İkincisi yapımı önemli. Üçüncüsü ise yapıldıktan sonra işletmesi çok önemli. Bu aşamaya gelmek için önce mülkiyet sorununun çözülmesi gerekiyordu. Şuana kadar düz bir vatandaş olarak belki de hiçbir şey yapılmadı diyenler sayıca fazla olacaktır. Ama biz bugüne kadar kamulaştırmalar için 45 Milyon TL para harcadık. Bu çok ciddi bir rakam. Sonrasında mülkiyet sorunlarını aştık. Şimdi projeler ortaya çıktı” dedi.

 

Proje için işinin ehli kişiler ile çalıştıklarının altını çizen Başkan Aydın:“Ankara’da ve İstanbul’da yaptığımız toplantılarda bu projenin fonksiyonları nasıl olmalı, bu konuda uzman olan fikir sunan kişileri bizim fizibilite raporunu yazan ihaleyi alan firmanın organize ettiği projeler doğrultusunda bu çalışmaları yapıyoruz. Gerçekten de işinin ehli bir firmayla çalışıyoruz. İstanbul’da büyük otel sahipleri, turizm ile ilgili firmalar, üniversitelerden katılımcılarla birlikte projeyle alakalı biz düşüncelerimizi onlara aktardık. Onlar önerilerini sundu. Geçtiğimiz haftalarda da Ankara’da benzer bir toplantı gerçekleştirdik. Çok güzel öneri ve fikirler sunuldu. Bazı konularda bizim düşünemediğimiz ve onların bize önerdiği konular projenin verimliliği açısından da çok önemliydi.Ağustos ayı içerisinde de Sivas’ta da bir çalışma yapacağız. Yine otel sahiplerini davet edeceğiz. Bu konuda bize katkı sunabilecek Sivil toplum Kuruluşlarının temsilcileri ile kamu kurum temsilcileri ile birlikte Sivas’ta da bir çalıştay yapacağız. Ondan sonra fonksiyon uygulama projesini netleştirmiş olacağız. Yani bir proje yaparsınız ve iki gün sonra sürdürülebilir olmazsa o kadar masraf atıl olur. Biz, projenin verimliliği için bu çalışmaların gerekli olduğunu düşündük.”

 

“FİZİBİLİTE ÇALIŞMALARI İÇİN 3 MİLYON TL HİBE ALDIK”

 

Başkan Aydın, fizibilite çalışmaları için 3 Milyon TL hibe aldıklarını belirterek,  “Bu çalışma ekonomik anlamda bekli Belediye’ye yük olmuyor ama projenin sıhhati için son derece önemli bir çalışma. Kalkınma Ajansı da bu projenin bir parçası. Onlarda bize destekte bulunuyorlar. Bizim arzumuz bir an önce bir kısmında çalışmalara bu sene başlamak arzusundayız. 2018 yılı içerisinde de en azından projenin belli bir bölümünü tamamlamış ve halkımızın hizmetine sunmayı hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

Belediye kamulaştırma için 45 milyon TL kullandı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Birilerine para mı kazandırılıyor?
Birilerine para mı kazandırılıyor?
Asılsız ihbarlar için yasal süreç işletilecek
Asılsız ihbarlar için yasal süreç işletilecek