“Karasaban devri tekrar başlayacak” 

“Karasaban devri tekrar başlayacak”

Büyük Birlik Partisi Sivas İl Başkanı Uğur Bulut, düzenlediği basın toplantısında çiftçi sorunlarına ve serzenişlerine değindi. İl Başkanı Bulut; “ Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba şunu da bilsin ki ülkemizde hayvancılığın desteklenmesi için başlatılan dişi danaların kesilmesini destekliyoruz, fakat erkek danaları kesmeyi, karasaban devri tekrar başlayacak Fakıbaba’nın da bundan haberi olsun” dedi.

“Karasaban devri tekrar başlayacak”
“Karasaban devri tekrar başlayacak” Sivas Memleket

Sümeyra DENİZ

İl başkanı Uğur Bulut Sivas Büyük Birlik Parti Binasında yaptığı basın toplantısında çiftçinin kara gün dostu ofisin kapatılmasını doğru bulmadıklarını kaydederek şunları ekledi, “ Ofisin kapatılarak lisanslı depoculuk adı altında yıllardır çiftçimizin buğdayını yemlik fiyatına alan tüccarın eline bırakmasını doğru bulmuyoruz, Toprak Mahsulleri Ofisi kendini yenilemek yerine  tüccar ve tacirin eline hem çiftçimizi teslim etmiş hem de devlet eliyle yapılan hububat alımı da özel sektöre teslim edilmiştir” dedi.

Bir yandan Çiftçiye teşvik için 1800 ve 2000 liraya verilen tohum ile verim artışının desteklenmesi yapılırken diğer yandan CKS kayıtlarına göre çiftçiye yapılan kota uygulamasına değinen Bulut; “ Toprak Mahsulleri Ofisinin protein ölçüm makinasının protein barajının 10,5 ‘ten 12 ye çıkarılması yüzünden çiftçi ürününü yemlik fiyatına satmaktadır. En ucuz buğday olarak bisküvi fabrikalarına gitmektedir. 80 gram bisküvi marketlere 1,5 TL ye satılırken 1 kg buğday 80 kuruşa satılmaktadır” şeklinde konuştu.

Çiftçinin 2002 yılında dönüm başı 16 TL  destek aldığını belirten Bulut; “ bu para ile 13,5 TL mazot ya da 50 kg taban gübre alınabilirken 2017 yılında mazot ve gübre desteği adı altında yaklaşık 25 TL veriliyor bu para ile ise 5,5 litre mazot ya da 12 kg taban gübre alınabiliyor” dedi.

Bulut, “Çiftçimiz eski bakanlardan memnu değildi Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı artık değişti biz artık Fakıbaba’yı  tanırız o eski bakanlar gibi ticaretine bakmaz, yurtdışından canlı hayvan getirtip çocuklarına ticaret yaptırmaz babalığını yapar çiftçisine sahip çıkar diyor” dedi.

 

sivas karasaban devri tekrar başlayacak
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Birilerine para mı kazandırılıyor?
Birilerine para mı kazandırılıyor?
Asılsız ihbarlar için yasal süreç işletilecek
Asılsız ihbarlar için yasal süreç işletilecek