Keşfedilmeyi bekliyor 

Keşfedilmeyi bekliyor

Gürün’ün Mağara köyü sınırları içerisinde yer alan gölde, Kangal Balıklı Kaplıca’da ki balıkların bir benzerinin yaşadığı öğrenildi. Köylüler gerekli araştırmanın yapılıp bölgenin turizme kazandırılmasını istiyor

Keşfedilmeyi bekliyor
Keşfedilmeyi bekliyor Sivas Memleket
Bu içerik 215 kez okundu.

Sümeyra DENİZ

Sivas’ın Gürün ilçesine bağlı Mağara köyü keşfedilmeyi bekliyor. Sivas’ın dünyaca ünlü doktor balıklarının Kangal Balıklı Kaplıca ve Kalkım köylerinde bulunması, hem bölgenin gelişmesi hem turizm yatırımlarının yapılmasına sebep oluyor. Gürün ilçesinde ki Mağara köyü de benzer özellikleriyle keşfedilmeyi bekliyor. Köyde bulunan küçük gölet temizliği ve berraklığı ile Gökpınar Gölü ‘nü anımsatıyor.

Berrak yapısı, turkuaz rengi ve eşsiz güzelliklerine ek olarak Kangal’da yer alan ve Sedef hastalığına iyi gelen doktor balıkların aynılarının bulunması dikkat çekiyor. Köylüler tarafından bilinen bu bölge, doktor balıklarıyla keşfedilmeyi bekliyor. Mağara köyü sakinleri Kangal Balıklı Kaplıcada yer alan balıkların bir benzerinin kendi köylerinde olduğunu, yetkililerin bu bölgeyi turizme kazandırarak Kangal ve Kalkım’dan sonra 3’ncü kaplıca olarak hizmet verebileceğini belirttiler. Görüşlerini paylaşan bazı köy sakinleri, “Burada ki balıklar tıpkı Kangal Balıklı Kaplıcada yer alan balıkların özelliklerini taşıyor. Gölü bilen insanlar bölgeye gelerek burada şifa arıyor. Aynı Kangal’da ki gibi balıklar insanların sedef, mantar gibi rahatsızlıklarını gideriyor. Bu bölgenin turizme kazandırılması hem yöreyi hareketlendirecek hem Sivas turizmine katkı sağlayacaktır. Gölün bulunduğu bölgede hiçbir tesis yok.  Bu sebeple gelen misafirler ya çadır kurup kamp yapıyor yada günü birlik ziyaret edip geri dönüyor” şeklinde konuştular.

 

sivas keşvedilmeyi bekliyor
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Gar binasına YHT Meydanı yapılacak
Gar binasına YHT Meydanı yapılacak
Akyıldız’dan YHT teşekkürü
Akyıldız’dan YHT teşekkürü