Sivas sınıfta kaldı 

Sivas sınıfta kaldı

Sivas Ziraat Odası Başkanı Hacı Çetindağ, Küçükbaş hayvancılığın sorunlarını dile getirdi ve Sivas’ın bu konuda sınıfta kaldığını söyledi. Çetindağ, ‘’Trilyonlarca para harcayıp ahır yapan çiftçimiz, içerisinde yetiştireceği hayvan bulamıyor’’ dedi.

Sivas sınıfta kaldı
Sivas sınıfta kaldı Sivas Memleket
Bu içerik 176 kez okundu.

YÜKSEL MENEKŞE

Sivas Ziraat Odası Başkanı Hacı Çetindağ, küçükbaş hayvancılığın sorunlarını dile getirdi. Besicilerin köyde durmadığını ve Avrupa Birliği Projesi kapsamında kurulan tesislerin yüzde 20 kapasiteyle çalıştığını anlatan Başkan Çetindağ; "Kimse köyde durmuyor. Bu anlamda sıkıntımız büyük. Köyde yaşamak gerçekten çok zor. Bizim Avrupa Birliği projesi kapsamında kurulan çok güzel tesislerimiz var ama yüzde 20 kapasiteyle çalışıyor. Vatandaşın tesisten çok hayvan alımına ihtiyacı var. Vatandaşın köyde kalması için desteğe ihtiyacı var. Trilyonlarca para harcayıp ahır yapan çiftçimiz, içerisinde yetiştireceği hayvan bulamıyor. Dünyanın birçok bölgesinde hayvanlar çiftlikten çıkmıyor, çiftliğin içerisinde yetiştiriyor. Bize baktığımızda bizim hayvanımızın dışarıda yayılması gerekiyor. Avrupa´da bu meralar olsaydı, hayvanlar o şartlara göre yetiştirilirdi" dedi.

Kangal ırkı geliştirilmeli

Küçükbaş hayvancılığın Sivas’ta gelişmesinin en önemli faktörünün Kangal konuyu ırkını geliştirmek olduğunu ifade eden Başkan Çetindağ; "Küçükbaş hayvancılık konusunda da biz Kangal koyunumuzdan yeteri kadar verim alabilseydik şimdi çok farklı bir noktadaydık. Bizim yerli ırklarımız var. Kangal koyunumuz ilimizin iklim şartlarına uygun ve Dünya´da da hem süt hem de et bakımından birinci diyebileceğimiz bir hayvandır. Kaburga sayısı, diğer ırklardan farklı olarak 14 tanedir. Bu hayvanımızı neden geliştirmiyoruz. Bunun üzerine de düşmeliyiz. Köylerde Kangal Koyunu yetiştirecek kalifiyeli eğitimli yetiştiriciler yok. Eğer biz bunu geliştirirsek Sivas küçükbaş hayvancılık konusunda çok farklı bir noktaya gelir. Bizim öncelikle Kangal Koyununu geliştirmemiz gerekiyor. Cumhuriyet Üniversitesi Veteriner Fakültesinde görev alan hocalarımızın bu konuda çalışma yapması gerekiyor" şeklinde konuştu.

Sivas sınıfta kaldı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Birilerine para mı kazandırılıyor?
Birilerine para mı kazandırılıyor?
Asılsız ihbarlar için yasal süreç işletilecek
Asılsız ihbarlar için yasal süreç işletilecek