Ekili tarlalar bir anda çorak araziye döndü 

Ekili tarlalar bir anda çorak araziye döndü

Sivas’ın Yıldızeli ilçesine bağlı Kalın köyünde yaşayan vatandaşlar yaklaşık bir aydır su sıkıntısı yaşıyor. Komşu köydeki vatandaşların, köyün içinden geçen Kalın Irmağı’ndan akan suyun tamamını kapalı sistemle kendi köylerine aldıkları iddia edildi. İddiaya göre bu durum köye gelen suyun kesilmesine neden olurken, köylülerin mahsulleri kurudu, deredeki balıklar telef oldu.

Ekili tarlalar bir anda çorak araziye döndü
Ekili tarlalar bir anda çorak araziye döndü Sivas Memleket
Bu içerik 211 kez okundu.

Hüsne AKKAYA

 

Sivas'ın Yıldızeli ilçesine bağlı Kalın köyünde yaşayan vatandaşlar yazın en sıcak günlerinde susuzluğa mahkum kaldıklarını iddia etti.Köylüleri susuzluğa mahkum edenlerin ise yine kendileri gibi köylü olan tarım ve hayvancılıkla uğraşan başka köylüler olduğu iddia edildi.İddiaya göre köyün içinden geçen  Kalın Irmağı ile mahsullerini sulayan köylü, dereden akan suyu  kapalı sistemle Menteşe  ve Nevruz köyleri kullanmak için tamamını  alınca  köye gelen su biranda kesildi.

 

Yaklaşık bir aydır susuz kalan köylünün tarlada ekili mahsulü kurudu deredeki balıklar öldü.İddiaya göre suyun tamamını kapalı sistem ile kesen  iki köy ve il dışından gelerek bölgede 600 dekar alanda patates ekimi yapan bir başka çiftçi suyun tamamını kullanır oldu. Whatsapp ihbar hattından gazetemize ulaşan köylüler, “Bizim pancarlarımız şuan susuzluktan yanıyor, su veremiyoruz. Yukarıdaki Menteşe ve Navruz köylerinde su var. Bizim ırmağımızı kuruttular. Biz burada pancar sulayamıyoruz.  Yetkililere sesleniyoruz. Yetkililerin hiç biri bizi dinlemiyor. Bizi kimse muhatap olarak kabul etmiyor. Ne yapmamız gerekiyor. Bize bir yol göstersinler. Köyümüze su getirsinler. Birde patatesçi var. 600 dönüm patates ekmiş. O adamın dinamoları da hiç durmuyor. Onlar yukarıda mahsullerini suluyor biz burada mahsullerimizi sulayamıyoruz. Bizim mahsulümüz burada kuruyor” dedi.Yine iddiaya göre bu durum başta kaymakam olmak üzere bölgede bulunan tüm yetkililere bildirildi fakat ilgilenen olmadı.

 

 

Ekili tarlalar bir anda çorak araziye döndü
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Gar binasına YHT Meydanı yapılacak
Gar binasına YHT Meydanı yapılacak
Akyıldız’dan YHT teşekkürü
Akyıldız’dan YHT teşekkürü