Sivas’ta Türkçe eğitimi alan yabancı öğrenciler turizm elçisi olacak 

Sivas’ta Türkçe eğitimi alan yabancı öğrenciler turizm elçisi olacak

Türkçe Yaz Okulu programı kapsamında, Türkçe ve Türk kültürünü öğrenme amacıyla yapılan projede, yabancı öğrenciler Sivas’ta konuk oluyor. Cumhuriyet Üniversitesinin ev sahipliğini yaptığı projede yabancı öğrenciler Sivas’ın tarihi ve kültürel zenginliklerini de yurt dışına taşıyacak.

Sivas’ta Türkçe eğitimi alan yabancı öğrenciler turizm elçisi olacak
Sivas’ta Türkçe eğitimi alan yabancı öğrenciler turizm elçisi olacak Sivas Memleket
Bu içerik 181 kez okundu.

Yüksel MENEKŞE

Yunus Emre Enstitüsü tarafından gerçekleştirilen Türkçe Yaz Okulu programı kapsamında yurt dışında Türkoloji eğitimi alan yabancı öğrenciler, Türkiye’nin çeşitli şehirlerindeki üniversitelerinde hem Türkçe eğitimi alıyorlar hem de eğitim aldıkları ilin tarihî, doğal, kültürel güzelliklerini keşfetme imkânı elde ediyorlar. Türkiye’den 22 şehir ve 23 üniversitenin yer aldığı olduğu bu programa bu yıl Cumhuriyet Üniversitesi de dâhil oldu. Rektör Prof. Dr. Alim Yıldız’la öğle yemeğinde bir araya gelen yabancı öğrenciler ülkemiz, ilimiz ve Üniversitemizle ilgili görüş ve düşüncelerini paylaştılar.

Programın açış konuşmasını yapan Tömer Müdür Yardımcısı İnat, “Program katılımına baktığımızda paydaş üniversiteler arasında coğrafi olarak Ankara’nın doğusunda yer alan iki üniversiteden biriyiz. Artık Üniversitemizde, Sivas’ımızda çok güzel faaliyetler oluyor. Rektörümüz ve Rektörlüğümüz bu konulara önem veriyor. Uluslararası çalışmalara önem veriyor. TÖMER’de verilen eğitime Rektörümüz ayrı bir ihtimam göstermekte. Yaklaşık 3 hafta boyunca Sivas’ta sizlerle birlikte olacağız. Burada çok güzel vakit geçireceğinize inanıyorum. Sivas kültür envanteri açısından belki de Türkiye’de ilk beş içerisinde yer alıyor” dedi.

Rektör Prof. Dr. Alim Yıldız konuşmasında Sivas’ın Selçuklu, Osmanlı ve Türkiye için çok önemli bir şehir olduğuna değinerek, “Biz Üniversitemizin uluslararası alanda tanınmasını istiyoruz. Bu anlamda çalışmalarımız devam ediyor. Mesela en son Kazakistan’a gittik. Çalışmalarımız devam edecek. Kırgızistan, Fas, İran; Üniversitemizi tanıtmak için gideceğimiz ülkeler arasında yer alıyor. 16 ülke ile anlaşma yaptık. Üniversitemize bu yıl 180 yabancı öğrenci geliyor, gelecek yıl bu sayıyı 300’e çıkaracağız. Programınızı gördüm, Mahmut Bey’e de ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Bir dil türkülerle, şarkılarla öğrenilir. Türkü dediğimizde Türkiye’de Sivas akla gelir. Bu açıdan önemli bir yere geldiğinizi bilin” dedi.

Öğrencilerden Karadağ’dan gelen Aida Krnic, “Türkçe Avrupa dillerinden çok farklı bir dil olduğu için öğrenmeye başladım. Televizyonda Türk dizilerini izledim ve bu yüzden öğrenmek istedim. Türkçe çok akıcı ve şiirsel bir dil. Türkçe öğrenmeden önce Türkiye ile ilgili bilgim çok azdı. Şimdi Sivas’tayım ve bence Sivas küçük olmasına rağmen güzel” diyerek sözlerini bitirdi.

sivas sivasta türkçe eğitimi alan yabancı öğrenciler turizm elçisi olacak
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sivas’ta üretilen milli vagonlar Viyana’ya gönderildi
Sivas’ta üretilen milli vagonlar Viyana’ya gönderildi
Üniversite hastanesine yeni bina yapılacak
Üniversite hastanesine yeni bina yapılacak