Biçerdöver ile hasat milli ekonomiye zarar veriyor 
Reklamı Geç
Advert
Advert

Biçerdöver ile hasat milli ekonomiye zarar veriyor

Sivas İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Seyit Yıldız, Sivas ve ülke ekonomisi için tahıl üretiminde verim kaybına sebep olan nedenlerin mümkün olduğunca asgariye indirilmesi gerektiğini belirterek, yüzde 2’den fazla hasat kaybına neden olan biçerdöverlerin kendilerine bildirilmesi uyarısında bulundu.

Biçerdöver ile hasat milli ekonomiye zarar veriyor
Biçerdöver ile hasat milli ekonomiye zarar veriyor Sivas Memleket
Bu içerik 112 kez okundu.

Mehmet TIRPAN

Sivas İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Seyit Yıldız, biçerdöver ile yapılan ve kurallara uygun yapılmayan hasadın milli ekonomiye zarar verdiğini kaydetti. Yıldız, “Dünyada ve Ülkemizde insan beslenmesinde en büyük temel gıdanın tahıl ve tahıl ürünleri olduğu herkesin malumudur. Dünya nüfusu hızlı bir şekilde artmakta, artan bu nüfusun beslemenin tek yolu birim alandan alınan ürün miktarını arttırmak ve üretim kayıplarını azaltmaktır. Tahıl üretiminde verim kaybına sebep olan nedenleri mümkün olduğunca asgariye indirmemiz gerekmektedir. Bu nedenlerden biri ve en önemlisi 'Biçerdöver İle Hasatta Dane Kaybı' dır. Dane kaybı sadece çiftçilere değil ülke ekonomisine de büyük zararlar vermekte olup, %1'lik dane kaybının bile on binlerce ton ürünün değerlendirilememesi anlamına gelmektedir” dedi.

Buğdayda dane kaybının gerekçelerini dile getiren Yıldız, “Zamansız hasat, operatörün biçerdöver kursuna katılmamış olması, biçerdöverlerin yüksek ilerleme hızında çalıştırılması, biçerdöverlerin her tarla için yeniden ayar yapılmaması, tarlanın tesviyesiz olması, çiftçinin acele etmesi ve dane kaybına önem vermemesi, hasat edilen ürünün nakliye sırasında zayi edilmesi gibi nedenler dane kaybına yol açıyor.2017 yılı hasat döneminde operatör belgesi olmayan ve yüzde 2'den fazla dane kaybına sebep olan biçerdöverlere çiftçilerimiz ve köy-mahalle muhtarları hasat yaptırmayarak en yakın İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık müdürlüklerine haber vermelidirler. Yaptığımız denetimlerde belgesiz veya yüzde 2'den fazla dane kaybına neden olacak şekilde biçim yapıldığının tespit edilmesi halinde, operatör ve biçerdöver sahiplerine idari para cezası uygulanacaktır, dane kayıplarında biçerdöverciler kadar tarla sahipleri de sorumludurlar. Bakanlığımızın kontrol çalışması yapan teknik elemanlarına dane kaybı önlenmesi konusunda yardımcı olunması gerekmektedir” dedi.

 

 

sivas biçerdöver ile hasat milli ekonomiye zarar veriyor
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Eğitim nasıl bir zihniyetle yönetiliyor?
Eğitim nasıl bir zihniyetle yönetiliyor?
“Alevilere genel bütçeden pay ayrılmalı”
“Alevilere genel bütçeden pay ayrılmalı”