Tesis var kesim yok ! 

Tesis var kesim yok !

Bin 238 köy ve 627 mezrası ile 2 bine yakın yerleşim merkezine sahip Sivas'ın tarım ve hayvancılıkta istenilen yerde olmaması nedeniyle inşa edilen ve yaklaşık 2 yıl önce açılan et entegre tesisinde kesim yapılmıyor. Et entegre tesisinde kesimlerin ne zaman başlayacağı konusunda ise halen net bir tarih yok.

Tesis var kesim yok !
Tesis var kesim yok ! Sivas Memleket
Bu içerik 838 kez okundu.

Hüsne AKKAYA

Yaklaşık iki yıl önce açılışı yapılan Sivas Et Entegre tesislerinde kesim yapılmıyor.

Sivas İl Özel İdaresi tarafından 2015 yılında yapımı tamamlanan ve  dönemin Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Kutbettin Arzu’nun da katılımı ile Et ve Süt Kurumuna devri yapılan Et Entegre Tesislerindeki belirsizlik sürüyor.Sivas İl Özel İdaresi tarafından 2013 yılında Sivas’ta da yapımına başlanan Et Entegre Tesisi ilimizde büyük bir sevice neden olmuştu. Ancak yapımının tamamlanmasının üzerinden yaklaşık 2 yıl geçmesine rağmen kesimlerine bir türlü başlayamayan Et Entegre Tesisi Sivaslıların hüsrana uğramasına neden oldu.

Konu hakkında gazetemize açıklama yapan Ticaret Borsası Başkanı Abdulkadir Hastaoğlu, “Çalışmaya hazır durumda. Şuan kesim yapılmıyor ama yakın zamanda inşallah yapılacaktır” dedi.

“KESİM FİYATLARINA DENGE GETİRİLMELİ”

Çalışacak olan personellerin dahi hazır olduğunu kaydeden Hastaoğlu, “ Şuanda Et Entegre tesisimiz bakanlığa bağlı olarak açıldı. Fakat sıkıntı serbest piyasadaki karkas kesim fiyatları fazla olduğu için kimse et, süt kurumuna canlı hayvan götürüp kestirmiyor. Bu fiyatlara denge getirildiği vakit çok çok randımanlı bir şekilde çalışacağını tahmin ediyoruz. Ayrıca et süt kurumunun yapmış olduğu canlı ve karkas et ithalatındaki aktiviteler bundan sonra artacağı ve çalışacağı anlamına geliyor. İnşallah bundan sonra da fiyat durumunun düzelmesi ile beraber çalışır diye düşünüyoruz. Kaldı ki zaten işçilerimizde personellerimizde şuanda hali hazırda tamamlanmış durumda. Yani çalışmaya hazır durumda. Şuan kesim yapılmıyor ama yakın zamanda inşallah yapılacaktır” şeklinde konuştu.

 

sivas tesis var kesim yok
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sivas’ta üretilen milli vagonlar Viyana’ya gönderildi
Sivas’ta üretilen milli vagonlar Viyana’ya gönderildi
Üniversite hastanesine yeni bina yapılacak
Üniversite hastanesine yeni bina yapılacak