Turist var, alışveriş yok ! 

Turist var, alışveriş yok !

Sivas’a gelen turistler alışveriş yapmadan geri dönüyor. Tur firmalarının düzenlediği gezilere katılarak Sivas’a gelen turistler merkezde Çifte Minareli Medrese, Buruciye Medresesi, Gök Medrese, Şifaiye Medresesi ve diğer Selçuklu - Osmanlı eserlerine ilgi gösteriyor.

Turist var, alışveriş yok !
Turist var, alışveriş yok ! Sivas Memleket
Bu içerik 158 kez okundu.

Sümeyra DENİZ

Sivas’a gelen turistler alışveriş yapmadan geri dönüyor. Tur firmalarının düzenlediği gezilere katılarak Sivas’a gelen turistler merkezde Çifte Minareli Medrese, Buruciye Medresesi, Gök Medrese, Şifaiye Medresesi ve diğer Selçuklu - Osmanlı eserlerine ilgi gösteriyor. İlçelerde ise en çok ziyaret edilen yerlerin başında Divriği Ulu Cami ve Kangal Balıklı Kaplıca geliyor.

Sivas'ın adeta simgesi haline gelen tarihi eserlere, yerli turistlerin ilgisi daha çok olurken yabancı turistler ise sadece günü birlik Sivas gezilerine katılıp şehirden ayrılmayı tercih ediyor. Geleneksel el sanatları gibi hediyelik eşyalar satan esnaflar satışların durgun olduğunu belirtiyor. Yerli ve yabancı turistlerin genellikle magnet veya küçük eşyalar satın aldığını belirten esnaflar, istenilen satışları bir türlü yakalayamadıklarını söylüyor.

SİVAS’A ÖZGÜ HEDİYELİKLER AZ

Esnafın satışlardan dolayı şikayetine rağmen Sivas’ta hediyelik satışı yapan dükkanlarda Sivas’a ait hediyelik eşyaların az olması dikkat çekiyor. Gümüş işlemeleri konusunda oldukça ünlü olan bir şehir konumunda ki Sivas’ta satışı yapılan gümüş eşyalarda Sivas’ın andıran hiçbir simgenin yer almaması dikkat çekiyor. Yine Sivas halısı ve kilimleri, Sivas bıçağı, ahşap oymacılık, gibi konularda Sivas motiflerinin çok az yer alması satışı etkileyen unsurlardan birisi haline geliyor. 

YERLİ TURİST MERKEZİ,YABANCI İSE DİVRİĞİ’Yİ TERCİH EDİYOR

Kente kafileler halinde gelen yerli turistler, Sivas ile özdeşleşmiş olan Buruciye Medresesi, Çifte Minare, Gök Medrese gibi önemli eserlere büyük ilgi gösteriyor.

Selçuklu eserlerinin en güzel örneklerinin bulunduğu Sivas’ta yerli turistlerin şehir merkezinde kalması dikkat çekici unsurlardan birisi oluyor. Yabancı turistler ise 1 günlük kısa şehir merkezi turunun ardından Divriği’ye geçiyor. Divriği’de yer alan Divriği Külliyesi’ni ziyaret eden yabancı turistler burada Mengücek Beyi Ahmet Şah ve Melike Turan tarafından yaptırılan Divriği Ulu Cami ve Darüşşifası’nı ziyaret etme imkanı buluyor. Taş işlemeciliği ile dünyada başka bir örneğinin bulunmadığı Divriği Ulu Cami ve Darüşşifası gezginler, fotoğrafçılar, yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor. Yerli turistlerin Divriği Ulu Cami ve Darüşşifa’ya gitme sebeplerinin başında ise “Namaz kılan insan figürü” geliyor. Divriği Ulu Cami ve Darüşşifası’nın 4 kapısında da insan figürlerinin çıkması ziyaretçilerin erken saatlerden itibaren buraya gelmesine sebep oluyor. Cennet kapısında sabah erken saatlerde çıkan figürün hemen ardından Doğu Kapısı’nda bir figürün daha çıktığı ve bu figürün Caminin yapılmasını emreden Ahmet Şah’a ait olduğu sanılıyor. Şifahane ve Çarşı kapısında çıkan figürlerin de olması insanların ilgisini buraya yöneltiyor. Özellikle Çarşı kapısında İkindi namazı saatlerinde çıkan “Namaz kılan insan figürü” ziyaretçilerin en çok ilgisini çeken unsurlardan birisi oluyor. Yerli ve yabancı turistlerin ilgisi çeken yerlerden birisi de Kangal Balıklı Kaplıca. Kangal ilçesinde bulunan Balıklı Kaplıca yerli ve yabancı turistlerin Sivas’ta gezdiği uğrak mekânların başında yer alıyor.

 

sivas turist var alışveriş yok
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Birilerine para mı kazandırılıyor?
Birilerine para mı kazandırılıyor?
Asılsız ihbarlar için yasal süreç işletilecek
Asılsız ihbarlar için yasal süreç işletilecek