Sivas’ın açık hava müzesi ışıklandırılacak 
Reklamı Geç

Sivas’ın açık hava müzesi ışıklandırılacak

Sahip olduğu Selçuklu, Osmanlı ve Cumhuriyet döneni eserlerle adeta açık hava müzesine sahip Sivas’ın tarihi meydanı ışıklandırılacak.

Sivas’ın açık hava müzesi ışıklandırılacak
Sivas’ın açık hava müzesi ışıklandırılacak Sivas Memleket
Bu içerik 234 kez okundu.

Yüksel MENEKŞE

Tarih, kültür ve medeniyet şehri Sivas sinesinde barındırdığı tarihi eserleri ışıklandırma projesiyle daha da gün yüzüne çıkaracak. Tarihi eserlerin korunması ve gelecek kuşaklara aktarılması için yürütülen çalışmalar kapsamında;  "Sivas Kent Meydanı ve Tarihi Binaları Aydınlatma ve Tasarımı Projesi" çalışmalarına başlandı.  Vali Davut Gül, bölgede ilgili firma tarafından yürütülen çalışmaları yerinde inceleyerek, söz konusu projeyle ilgili aldı.  Mimari aydınlatma tasarımcısı Ayrım Yaser Talu, medeniyet şehri Sivas'ta daha önce fizibilite çalışması yaptıklarını ifade ederek, Sivas meydanının dünyadaki birçok eseri bir arada bulunduran sayılı meydanlardan biri olduğunu söyledi.

Talu, "Bölgede yapılacak aydınlatma tasarımı, yapılara ana mimari unsurları ile birlikte toplumsal ve tarihi önemini de vurgulayacak ek bir boyut kazandırmayı hedeflemektedir. Bu süreçte hedefe ulaşmak üzere tüm bu yapıların ve çevresinin 3 boyutlu lazer taraması yapılarak, aydınlatma tasarım projesinin startı verilecek. Böylelikle tüm aydınlatma tasarımı 3 boyutlu olarak gerçekçi simülasyonlarla yapılacak. Hedef 2018 yılında meydanı aydınlatılmış olacak" diye konuştu.

Vali Davut Gül ise, Türkiye'nin en güzel meydanlarından birinin tarihi kent meydanı olduğunu belirterek, "Meydanı tek elden ışıklandırmak çok önemli. Güzel bir proje olacak. Sivas İl Özel İdaresinin finansman desteğiyle yapılacak. Hedefimiz 2018 yılında buranın ışıklandırılmış olması. Bu projede emeği geçen herkese teşekkür ediyorum" dedi.

sivas sivasın açık hava müzesi ışıklandırılacak
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Atakum Belediyespor’dan Muhsin Yazıcıoğlu’na bir vefa daha YAZICIOĞLU ADINA TURNUVA DÜZENLENECEK
Atakum Belediyespor’dan Muhsin Yazıcıoğlu’na bir vefa daha YAZICIOĞLU ADINA TURNUVA DÜZENLENECEK
Milli oyuncular göz doldurdu
Milli oyuncular göz doldurdu