Sanayi sitelerinin taşınma süreci başlıyor 

Sanayi sitelerinin taşınma süreci başlıyor

Sivas Valisi Davut Gül, Belediye Başkanı Sami Aydın, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Osman Yıldırım, şehir merkezinden taşınacak küçük sanayi siteleri ile ilgili düzenlenen toplantıda bir araya geldi. Toplantıda konuşan Vali Gül, “Bu Sivas’ın ve Sivas sanayisinin başına gelebilecek en güzel fırsat. Bu fırsatı bir an önce değerlendirip sonbahara da inşallah temelini atabilirsek çok hayırlı bir iş yapmış oluruz” dedi.

Sanayi sitelerinin taşınma süreci başlıyor
Sanayi sitelerinin taşınma süreci başlıyor Sivas Memleket
Bu içerik 373 kez okundu.

 

Hüsne AKKAYA

Üretim Reform Paketi kapsamında, sanayi sitelerinin taşınma süreci başlıyor. İlk etapta taşınacak iller arasında Sivas Keresteciler Marangozlar ve Oto Tamircileri KSS, 100. Yıl KSS’de bulunuyor.Konu hakkında Ticaret ve Sanayi Odası’nda basın toplantısı düzenleyen Vali Davut Gül neden böyle bir şeye ihtiyaç duyulduğu hakkında bilgiler vererek, “Sivas Belediyemizin, Ticaret Odamızın bu konuda 4-5 yıldır yaptığı bir çalışma var. Son bir yıldır da ciddi anlamda elle tutulur bir gelişme var. Sivas bu anlamda Türkiye’ye model oldu. Nedir bu? Küçük sanayi sitelerinin şehir dışına çıkartılması ve bunların uygun fiyatlarla mülkiyet sahibi olmaları. Ortada çok önemli bir fırsat var. Bu fırsat şu… Bizim organize sanayi bölgemiz var. Oradaki ölçeklere baktığımız zaman herhalde toplam kapalı alanı, toplam işletme sayısına böldüğümüzde muhtemelen 2 bin 500,3 bin metre kare bir rakamı bulabilecek. Burada tamamen ihtiyaca göre, talebe göre 3 bin 500 metrekare alana kadar dükkan sahibi olabilecekler. Bilim ve Teknoloji bakanlığımız bu sene başlayalım diyor. Dolayısı ile de Sivas’ın alt yapısı hazır olduğu için bizim başlamamız belki diğer illerden 3 yıl,5 yıl öne geçmemiz anlamına gelir. Mülkiyet kimin ise onun kalacak. Dolayısı ile de kimsenin malını elinden almıyoruz. Ama mutlaka küçük sanayi siteleri şehir dışına çıkacak.  Bu bir tercihten ziyade bir zorunluluk. Bu Sivas’ın ve Sivas sanayisinin başına gelebilecek en güzel fırsat. Bu fırsatı bir an önce değerlendirip sonbahara da inşallah temelini atabilirsek çok hayırlı bir iş yapmış oluruz” dedi.

“CİDDİ ADIMLAR ATILDI”

Belediye başkanı Sami Aydın ise, Sivas merkezde bulunan küçük sanayi sitelerinin şehir dışına çıkarılması çalışması birkaç yıl önce başladığını hatırlatarak,” Bu konuda çok ciddi adımlar atıldı. Yaklaşık yedi milyon metre kare alan 15 Temmuz Seyfebeli Küçük Sanayi Sitesi alanı olarak belirlendi. Harita çalışmaları, mülkiyet çalışmaları gibi bir çok alt yapı çalışmaları gerçekleştirildi. Amacımız Sivas’ta parça parça olan eski sanayi, ata sanayi, 100. yıl sanayi gibi sanayilerin belli bir bölgeye kanalize edilmesi, hem merkezdeki arazilerin gerçek değerine göre değerlendirilmesi teşvik edilmeli hem de küçük sanayicilerimizin meslek gruplarına göre konumlandırılması. Aynı zamanda ortak ihtiyaçları olan sosyal alanları ihtiyaçları karşılanacak şekilde planlanması düşüncesi ile bir adım atmıştık. Ve en son gelinen aşamada bizim için çok önemli bir fırsat ortaya çıktı” ifadelerini kullandı.

“SİVAS OLARAK İYİ DEĞERLENDİRMEMİZ LAZIM “

Projenin avantajları hakkında da bilgi veren Başkan Aydın şöyle konuştu:

“Arsaların alınması konusunda bakanlığımız destek verecekler. Plan yapımı konusunda destek verecekler. Alanın alt yapısının, mimari projelerin, statik projelerin ve her türlü alt yapı çalışmalarına katkı sunacaklar. Yine inşaat yapımına katkı sunacaklar. Sosyal tesislerin yapımına katkı sunacaklar. Ayrıca esnaflarımızın taşınması içinde bir katkı sunacaklar. Mera alanlarının çok uygun bir şekilde küçük sanayi sitesine sağlanması için katkı sunacaklar. Ve bu katkılar yüzde bir ile üç arasında değişen, iki yıl ödemesiz, toplamda 15 yıl vadeli olacak şekilde kredi imkanı sunacaklar. Neden yüzde bir üç dedim? İllerin gelişmişlik düzeyine göre Sivas yüzde bir faiz ile böyle bir fırsatı Sivas olarak iyi değerlendirmemiz lazım. Esnaflarımıza, bu konuda faaliyet gösteren küçük sanayicilerimize ricam Sivas adına, kendileri adına bunu fırsata çevirmeleri.  Diğer illerde mevcut sanayi alanları projenin içerisinde değerlendirilirken biz Sivas olarak diyoruz ki kendi mülkleriniz sizde kalsın, ticari faaliyetinizi gelin Seyfebeli küçük sanayi sitesinde yürütün. Bu onların çok önemli bir avantaj. Yerlerinizi değerine göre değerlendirin. Ayın 25‘inde küçük sanayi sitesi esnafı ile bir araya geleceğiz”

 

Toplantıya Vali Davut Güli Belediye Başkanı Sami Aydın, TSO Başkanı Osman Yıldırım ve 15 Temmuz Seyfebeli Küçük Sanayi Sitesi yönetim kurulu üyeleri katıldı.

 

 

 

sivas sanayi sitelerinin taşınma süreci başlıyor
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Birilerine para mı kazandırılıyor?
Birilerine para mı kazandırılıyor?
Asılsız ihbarlar için yasal süreç işletilecek
Asılsız ihbarlar için yasal süreç işletilecek