15 Temmuz’a direnen manşetler kitaplaştı 

15 Temmuz’a direnen manşetler kitaplaştı

Basın İlan Kurumu 15 Temmuz darbe girişiminin ertesi günü gazetelerde yer alan manşetleri kitap haline getirdi. Tarihi direnişin Sivas meydanındaki rolü de, Sivas yerel basınında atılan manşetlerle kitapta yer aldı.

15 Temmuz’a direnen manşetler kitaplaştı
15 Temmuz’a direnen manşetler kitaplaştı Sivas Memleket
Bu içerik 110 kez okundu.

YÜKSEL MENEKŞE

Basın İlan Kurumu (BİK), tam bir yıl önce bugün, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) tarafından gerçekleştirilen 15 Temmuz darbe girişiminin ertesi günü yayınlanan gazetelerin birinci sayfalarını “15 Temmuz ve Manşetler” adlı prestij eserde bir araya getirdi. 554 sayfalık kitapta ülke genelinde yayın yapan yerel ve ulusal gazetelerin birinci sayfaları yer aldı.

Kitabın 480’inci sayfasından itibaren ise Sivas’taki yerel gazetelerin manşetleri yer aldı. Kitap hakkında BİK’ten yapılan açıklamada, ‘’Türkiye bundan bir yıl önce Türk Silahlı Kuvvetleri’nin içerisine sızarak Mehmetçik üniforması giymiş hainlerin ve onların sivil uzantılarının hain teşebbüsü, milletimizin ve güvenlik güçlerimizin benzeri görülmemiş kahramanlıklarıyla önlendi. Türk basın tarihinde ilk kez gazetelerimiz, televizyonlarımız, radyolarımız ve internet haber sitelerinin tamamı yekvücut olup, darbenin karsında yer aldı, püskürtülmesinde önemli rol üstlendi.

Gece boyu yaşanan onca olumsuzluğa rağmen gazeteler, satış tereklerindeki yerini aldı. 15 Temmuz Destanı, Millet Püskürttü, Cuntanın Sonu, Bu Zafer Bizim, Ülke ve Millet Kazandı, Darbeciler Başarılı Olamaz, Türkiye Kırmızı Beyaz Oldu, Başaramazsınız, Yaşasın Demokrasi, FETÖ’cü Darbeye Milli İrade Tokadı, Cumhuriyet ve Demokrasi Kazandı, Demokrasiden Dönüş Yok, Millet Devlete El Koydu, İnadına Demokrasi manşetleri yaşanan destanı anlattı.

Kanlı darbe girişiminin birinci yıldönümünde ülke genelinde yayınlanan 31 yaygın ve 478 yerel gazetenin, 16-17- 18 Temmuz 2016 tarihli; zaferin habercisi, Türk basının yüz akı olarak basın tarihine adını yazdıracak evsaftaki birinci sayfaları (kapak sayfaları) “15 Temmuz ve Manşetler” ismiyle kitaplaşarak Basın İlan Kurumu Yayınları’ndan çıktı’’ denildi.

Gelecek nesillere bugünleri daima zihinlerinde canlı tutmalarına katkı olmak üzere tarihi bir vesika bırakmak amacıyla hazırlatılan esere Kurumun web sitesindeki www.bik.gov.tr/15-temmuz-ve-mansetler adresinden online olarak ulaşmanın mümkün olduğu da belirtildi.

 

sivas 15 temmuza direnen manşetler kitaplaştı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sivas’ı gören üniversite istedi
Sivas’ı gören üniversite istedi
Kışın üşümeyecekler
Kışın üşümeyecekler