Gölet var sulama yok ! 

Gölet var sulama yok !

İl Genel Meclisi Üyesi Hüseyin Hastürk, İlçelerde bulunan sulama göletlerinin gözden geçirilmesi gerektiğini belirtyerek, sulama kanallarının işlevini yitirdiğinden dolayı köylülerin tarım arazilerini sulayamadığını kaydetti.

Gölet var sulama yok !
Gölet var sulama yok ! Sivas Memleket
Bu içerik 172 kez okundu.

Mehmet Tırpan

İl Genel Meclis Üyesi Hüseyin Hastürk, köylerdeki sulama göletlerinin gözden geçirilmesi gerektiğini söyledi. İl Özel İdaresi ve Devlet Su İşleri’nce yapılan sulama göletlerindeki eksikliklerin giderilmesi noktasında çalışma yapılması gerektiğini dile getiren Hastürk, “Gemerek ilçesindeki iki gölet var. Bu göletleri DSİ yapmış fakat göletin kanalları kırık bazı kesimlerde kanal adına bir şey yok. Malumunuz sulama göletlerin kanalları vasıtasıyla arazilere su veriliyor” dedi.

Göletlerin dolup taştığını ancak sulama kanallarının işlevini yitirdiğinden dolayı tarım arazilerinin sulanamadığını aktaran Hastürk, “Göletin üzerinden sular boşa akıyor. Sulama kanalları olmadığı için araziler sulanamıyor. Göletler dolup taşıyor. Mevcut suyu arazilerin sulanmasında kullanamıyoruz,çiftiler perişan. Tarım komisyonu olarak geçtiğimiz günlerde rapor aldık Devlet Su İşleri’ne verdik. DSİ bize ikinci bir iş olduğundan dolayı göletin kanallarının ve kapalı sistemin yapılması için köylülerin 400 bin TL katkı payı ödemesi gerektiğini söyledi. Köylüler bu parayı nasıl ödeyecek. O gölet arazilerin sulanması için oraya yapılmış. Bu göleti kullanan köylerde bizim köylerimiz. 400 bin Tl parayı köylülerimizin ödeyemeyeceğine göre bizim İl Genel Meclisinde bir karar almamız lazım veya bir çözüm yolu bulmamız lazım. Sivas Valisi Davut Gül Gemerek’e geldiğinde konuyu kendisine ilettim. Vali Davut Gül’ün ziyaretinde DSİ Müdürü de oradaydı. Vali Davut Gül, DSİ Müdürüne”Bu tür durumda olan göletleri tespit et bizde Özel İdare olarak katkıda bulunalım sizde biraz da siz katkıda bulunun göletlerin kanallarını kapalı sisteme çevirelim” dedi. İnşallahSivas Valisi Davut Gül konunun takipçisi olur köylerde yaşanan sulama sıkıntısı son bulur” ifadelerini kullandı.

sivas gölet var sulama yok
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Birilerine para mı kazandırılıyor?
Birilerine para mı kazandırılıyor?
Asılsız ihbarlar için yasal süreç işletilecek
Asılsız ihbarlar için yasal süreç işletilecek