Sivas’ta Et Borsası kurulması hedefleniyor 

Sivas’ta Et Borsası kurulması hedefleniyor

Tarımda gerçekleştirilecek yenilikler ve tarımın iyileştirilmesi konusu uzun vadeli hedefleri sıralandı. Sivas Et Üretim Merkezi haline getirilecek ve Et Borsası kurulacak.

Sivas’ta Et Borsası kurulması hedefleniyor
Sivas’ta Et Borsası kurulması hedefleniyor Sivas Memleket
Bu içerik 261 kez okundu.

SÜMEYRA DENİZ

Sivas İl Özel İdaresi tarafından paylaşılan uzun vadeli hedefler Sivas 2023 strateji ve plan geliştirme listesinde tarım ile ilgili hedeflere yer verildi. Süt toplama merkezlerinin kapasite kullanım oranları yüzde 75’ten yüzde 100’e çıkarılması planlanırken, suni tohumlama yüzde 50’den yüzde 80’e çıkarılacak. Üretilen toplam süt miktarının sanayide kullanım oranı yüzde 75’den yüzde 100’e çıkarılması da hedefler arasında yer alıyor. Kaba yem açığı isetamamen kapatılacak. Ayrıca bal üretiminde kovan başına üretimi 30 kiloğramdan 40 kiloğrama çıkarılması Sivas açısından önemli hedefler arasında yer alıyor. Sivas Et Üretim Merkezi haline getirilecek ve Et Borsası kurulacak.

Üretim dışında ki amaçların balında ise sürdürülebilir bir tarım sağlamak için, tarım kesimindeki insanlar mesleki ve teknik konularda eğitimlerek verilerek,  toprak, su ve gen kaynakları etkin şekilde korunacak. Bölge ekolojisine uygun yüksek vasıflı tohumluk üretimi sağlanarak tarım kesiminin yaşam standartları ve refah düzeyleri yükseltilmesi geliyor.

 Toprak, su ve ürün kirliliği minimum düzeye indirilerek organik tarım alanları 500 hektardan 2 bin hektara çıkarılması da planlanan hedefler arasında yer alıyor. Diğer hedefler ise şöyle sıralanıyor; Sebze ekim alanları yüzde 1’e çıkarılarak muhafaza edilecek. Sivas’ın ihtiyaç duyduğu yem bitkileri ve endüstri bitkileritohumunun tamamı karşılanarak il dışına pazarlaması gerçekleştirilmesi ve İl sınırları içinde üretilen ürünlerin tamamını değerlendiren tarımsal sanayi kurulumu tamamlanması hedefler arasında yer alıyor.

 

 

 

 

 

sivas et borsa kurulması hedefleniyor
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Zeytin Dalı Harekatı için Fetih Suresi okundu
Zeytin Dalı Harekatı için Fetih Suresi okundu
“Her gün bir yıldız daha  kayıyor avuçlarımızdan”
“Her gün bir yıldız daha kayıyor avuçlarımızdan”