“Suriyelilere yönelik olumsuz algı yaratılmak isteniyor” 

“Suriyelilere yönelik olumsuz algı yaratılmak isteniyor”

Eğitim Bir-Sen Sivas 1 Nolu Şube Kadın Kolları Başkanı Berhan Öztürk, Türkiye’de yaşayan Suriyelilere yönelik bir olumsuz algı yaratılmak istendiğini söyledi. Öztürk yaratılmak istenen bu algının yersiz ve gerçek olmadığına dikkat çekti.

“Suriyelilere yönelik olumsuz algı yaratılmak isteniyor”
“Suriyelilere yönelik olumsuz algı yaratılmak isteniyor” Sivas Memleket
Bu içerik 190 kez okundu.

Hüsne AKKAYA

 

Ülkede üst üste yaşanan olaylardan sonra, Suriyelilere destek açıklamaları gelmeye başladı.

Eğitim Bir-Sen Sivas 1 Nolu Şube Kadın Kolları Türkiye'de yaşayan Suriye uyruklu vatandaşlara Türkiye’de bazı haksızlıklar yapıldığını iddia etti.

Basın toplantısında konuşan Eğitim Bir-Sen Sivas 1 nolu Şube Kadın Kolları Başkanı Berhan Öztürk Türkiye’de yaşayan Suriyeli muhacirlere yönelik bir olumsuz algı yaratılmak istendiğini belirterek, bu algının yersiz olduğunu ve gerçeği yansıtmadığını kaydetti.

 

Öztürk, “Yaşanılan her adli olayı mülteciler ile bağlantılamanın zamanla nefret suçu kapsamında değerlendirilebilecek boyutlara ulaşabileceğini ve bir arada yaşama kültüründe kalıcı yaralar açacağını görmek gerekir. Bu bağlamda yaşananların medya tarafından haberlere konu edilişlerinde etnik, siyasi, dini kimliklerin ön plana çıkarılmasını ve bu kimliklere kriminal anlamlar devşirilmesini gayri ahlaki ve gayri insani buluyoruz” dedi.

 

2014-2017 yıllarında Türkiye’de yaşanan adli olayların sadece  yüzde 1.32 dilimlik olaya Suriyelerin karıştığını dile getiren Öztürk, Sakarya’da katledilen Suriyeli kadın ve 10 aylık bebeğini hatırlatarak, “Başta kadın hakları mücadelesi yürüten kuruluşlar, insan hakları örgütleri ve duyarlı sivil toplum kurumları sesizliğe gömülerek, yaşasaydı Cuma günü doğuma alınacak olan Emani Al-Rahmanu’yi mücadelelerinin dışına iterek, Emani’nin şahsında Suriyeli misafirlerimizin “öteki” olmasına müsaade etmemelidir” şeklinde konuştu.

 

 

 

sivas suriyelilere yönelik olumsuz algı yaratılmak isteniyor
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kırsala ayrılan bütçe 24 milyon 900 bin TL
Kırsala ayrılan bütçe 24 milyon 900 bin TL
KANGAL SEVGİSİ YAYGINLAŞIYOR
KANGAL SEVGİSİ YAYGINLAŞIYOR