Yukarı tekkenin 40 yıllık ömrü var 
Reklamı Geç
Advert

Yukarı tekkenin 40 yıllık ömrü var

Sivas Belediyesinin 2016 yılı faaliyet raporunda yer alan Yukarı Tekke Mezarlığı ile ilgili bölümünde ilginç bilgiler yer aldı. Yıllık yaklaşık 2 bin defin yapılan mezarlığın, 80 bin defin alanı kaldığı belirtilerek, ‘’Önümüzdeki 40 yıl için ilimizin defin ihtiyacını olağanüstü bir durum olmadığı takdirde karşılamış olacaktır” denildi.

Yukarı tekkenin 40 yıllık ömrü var
Yukarı tekkenin 40 yıllık ömrü var Sivas Memleket
Bu içerik 260 kez okundu.

YÜKSEL MENEKŞE

Sivas Belediyesi’nin 2016 yılı faaliyet raporunda Yukarı tekke ile ilgili bilgilere de yer verildi. Yukarı tekke, Sivas’ın manevi ve tarihi değerlerinin yer almasının yanı sıra yıllardır cenazelerin defin edildiği alan olarak kullanılmakta. Tekkenin daha ne kadar süreyle bu ihtiyacı karşılar merakına ise Sivas Belediyesinin faaliyet raporunda cevap verildi. Raporun Yukarı tekke ile ilgili çalışmalar alanında, henüz defin işlemi gerçekleştirilmemiş olan 440 bin m2´lik alanı bulunduğu,bu alana 80 bin civarında defin işleminin gerçekleştirilebileceği belirtildi. Genel bilgiler kısmandı “Yukarı Tekke Mezarlığı´nın toplam imar alanı ile mezar olarak öngörülen alanın toplamı 840 bin m2´dir. Bu alanın 400 bin m2´lik kısmına cenaze defin işlemi yapılmıştır. Geri kalan 440 bin metre kare alan içerisinde planlanan yol ve sosyal alanlar çıktıktan sonra kalan ve oluşturulacak adalarda 80 bin civarında mezar defini yapılması öngörülmektedir. İstatistiki verilere göre yıllık 2 bin civarında defin işlemi yapılan Yukarı Tekke Mezarlık alanı önümüzdeki 40 yıl için ilimizin defin ihtiyacını olağanüstü bir durum olmadığı takdirde karşılamış olacaktır” ifadeleri yer aldı.

Faaliyet raporunda yer alan bilgilere göre 75 adanın bulunduğu Yukarı Tekke´de 80 bin mezarlığın olduğu tahmin ediliyor. Bunun 55 binini kayıtlı mezarlar oluştururken, 25 bin civarında mezarın ise isimsiz olduğu veya kaydının bulunmadığı belirtildi.

sivas yukarı tekkenin 40 yıllık ömrü var
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Atakum Belediyespor’dan Muhsin Yazıcıoğlu’na bir vefa daha YAZICIOĞLU ADINA TURNUVA DÜZENLENECEK
Atakum Belediyespor’dan Muhsin Yazıcıoğlu’na bir vefa daha YAZICIOĞLU ADINA TURNUVA DÜZENLENECEK
Milli oyuncular göz doldurdu
Milli oyuncular göz doldurdu