Divriği’yi görmek isteyenler raybüsü tercih ediyor 
Advert

Divriği’yi görmek isteyenler raybüsü tercih ediyor

Divriği Ulu Cami restorasyonda olmasına rağmen ziyaretçileri eksik olmuyor.

Divriği’yi görmek isteyenler raybüsü tercih ediyor
Divriği’yi görmek isteyenler raybüsü tercih ediyor Sivas Memleket
Bu içerik 202 kez okundu.

Sivas’ta turizmin en önemli merkezlerinden biri olan Divriği’de yaz aylarının gelmesiyle birlikte turist sayısı arttı. Turist sayısına paralel olarak raybüse olan ilginin de artması dikkat çekti. Kısa bir süre önce karma posta treninin yerini alan Raybüs, Divriğililerin yanı sıra turistlerden de tam not aldı. Sivas Divriği arasında süren ortalama 4 saatlik yolculuğun süresinde yaşanan ciddi düşüş raybüse olan ilgiyi artırdı. Yerli üretim Anadolu setleri, Sivas-Divriği hattında kısa süre önce sefere başlamasına rağmen gerek Divriğililer gerekse de turistler tarafından sık kullanılır oldu.

Divriği Ulu Camii, Divriği Kalesi ve Konakları başta olmak üzere zengin bir tarihi birikim ile kültürel değere sahip olan Divriği, karayolunun rahatsız olması sebebiyle uzun yıllar istediği turizm verimini bir türlü yakalayamıyordu. Tren seferlerinin olmasına rağmen sürenin uzun olması da gerek vatandaşlar gerekse de turistler tarafından sevilmeyen bir uygulama olarak dikkat çekiyordu. Başta Deliktaş tünelinin açılması ve halk arasında hızlı tren olarak anılan raybüslerin sefere başlamasıyla birlikte, yolculuk süresinin 2 saate düşmesi ilgiyi de beraberinde getirdi. Sabahın erken saatlerinde Sivas’tan Divriği’ye gezmeye giden yerli ve yabancı turistler akşam olmadan ise yeniden raybüsler ile Sivas’a dönebiliyor.

TCDD'nin bağlı ortaklığı Türkiye Vagon Sanayii Anonim Şirketince üretilen Anadolu setlerinin her türlü konfora sahip olması eski model trenlerin ortadan kalkmasına sebep oldu. Eski model trenlere oranla çok daha hızlı olan Anadolu setleri, Divriği Sivas arasında çalışmaya başladıktan sonra büyük beğeni topladı. Yolculuğun toplamda 2 saat 15 dakika sürmesi, insanları tren yolculuklarına yöneltmeye başladı. Sivas ile Divriği arasında yapılan seferlerin dolu gidip gelmesi ise TCDD’nin yüzünü güldürdü.

Raybüs, Sivas ile Divriği arasında Ulaş, Kangal ve Çetinkaya istasyonlarında duruyor.
 

sivas divriğiyi görmek isteyenler raybüsü tercih ediyor
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kırsala ayrılan bütçe 24 milyon 900 bin TL
Kırsala ayrılan bütçe 24 milyon 900 bin TL
KANGAL SEVGİSİ YAYGINLAŞIYOR
KANGAL SEVGİSİ YAYGINLAŞIYOR