Sivas’ın hedefi 250 bin turist 

Sivas’ın hedefi 250 bin turist

Sivas’ta turizm alanında 2023 plan ve stratejilerine göre hedeflenen turist sayısı 250 bine çıkartmak. Bunun için izlenecek yol haritası ise hazırlandı.

Sivas’ın hedefi 250 bin turist
Sivas’ın hedefi 250 bin turist Sivas Memleket
Bu içerik 268 kez okundu.

SÜMEYRA DENİZ

Kültür ve bilimin merkezi, üreten, yaşam kalitesinin yüksek olduğu, İç Anadolu bölgesinin cazibe merkezi olan, yeşil bir Sivas’ın hedeflendiği 2023 Stratejik İl Gelişme Planında öngörülen stratejik amaç ve hedeflerden bir kısmı kültür varlıklarının korunması ve turizm sektörünün gelişmesi konusu olarak dikkat çekiyor.

Kültür varlıklarının korunması ve turizmin geliştirilmesi amacı ile yapılan analizde Sivas’ın güçlü ve zayıf yönleri karşılaştırılarak, turizmin gelişmesi için izlenecek yok belirlendi.Açık hava müzesi niteliğindeki bir il merkezine sahip olması Sivas’ın önemli bir değeri sayılırken diğer önemli özellikleri şöyle sıralandı;  Dünya mirası niteliğinde bulunan Divriği Ulu Caminin varlığı ve Divriği İlçesinde bulunan kentsel sit alanının varlığı. İlin kimliğinin önemli bir unsuru olan Sivas Kongresi’nin Sivas’ta yapılmış olması gibi önemli değerler Sivas’a turizm açısından güç katarken,  Cumhuriyet Üniversitesinde bulunan Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümünün faaliyete başlamamış olması,  Restorasyon işlerinde çalışacak kalifiye ustaların az olması gibi faktörler çalışmaları sekteye uğratıyor.

 

Kültür varlıklarını koruma ve turizmin canlanması açısından Sivas’ta uzun vadede uygulanacak projeler ise şöyle sıralandı; Sivas Somut Kültürel Miras Envanteri” yayınlanacak, mevcut müzelerin yanında ilin tarih ve kültürünü gösteren yeni müzeler (Halıcılık, Tıp Tarihi, Selçuklu Sanatları)  açılarak Sivas müzeler kenti haline getirilecek, Semt Kütüphaneleri yaygınlaştırılacak. Planlanan süre içerisinde toplanan yeni bilgi ve belgeler doğrultusunda Turizm Envanteri güncelleştirilerek kitap haline getirilecek ve konaklayan turist sayısı ise 250 bine çıkartılacak.

Müze sayısının en az 5’e çıkarılması, her ilçeye kültür ve sanat evi yapılması, fuar ve kongre merkezi yapılması da uzun vadeli hedefler arasında.

 

 

 

 

sivas hedefi 250 bin tursit
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Zeytin Dalı Harekatı için Fetih Suresi okundu
Zeytin Dalı Harekatı için Fetih Suresi okundu
“Her gün bir yıldız daha  kayıyor avuçlarımızdan”
“Her gün bir yıldız daha kayıyor avuçlarımızdan”