Sivas Sağlık Şehri olacak 

Sivas Sağlık Şehri olacak

İl Özel İdaresi’nin 2023 hedef ve strateji geliştirme planına göre uzun vadeli hedefler kapsamında Sivas, 2023’te sağlık kenti olma yolunda ilerleyecek.

Sivas Sağlık Şehri olacak
Sivas Sağlık Şehri olacak Sivas Memleket
Bu içerik 267 kez okundu.

SÜMEYRA DENİZ

İl Özel İdaresi’nin internet sayfasında yayınlanan tablo ve verilerden alınan bilgiye göre; geçmiş yıllara bakıldığında Sivas’ta toplam poliklinik (muayene) sayısı yüzde 57,2 oranında artmasına karşın hekim başına düşen poliklinik sayısı hekim sayısındaki artışa bağlı olarak yüzde 7,4 oranında azalmış. Sağlık hizmetlerinde yaşanan sorunlar ise şu şekilde sıralandı; Sağlık sektörü GayriSafi Millî Hasıladan yeterli payı alamadığı için, ayrılan kaynak yetersiz kalıyor. Bina, araç ve gereç yetersizlikleri ve standardizasyonunda çekilen sıkıntıların en büyük nedeni finans sıkıntısı olarak dikkat çekiyor. Sivas sağlık personelince alt sıralarda tercih edilen illerden birisi.Birinci basamak sağlık hizmetleri güçlendirilemediğinden, ikinci ve üçüncü basamak sağlık hizmetleri de bundan olumsuz etkileniyor.Ebe, anestezi teknisyeni ve röntgen teknisyeninde personel açığı devam ediyor. Genel idare hizmetlerinde personel açığı bulunuyor.İlde diş hekimi eksikliği yoğun şekilde devam ediyor.Bulaşıcı hastalıklarla savaşta yetersiz kalınıyor.

2023 yılına kadar ki uzun vadede planlanan sağlık hizmetleri ise şu şekilde olacak; Geriatri Hastanesi oluşturularak yaşlı sağlığı ve rehabilitasyon hizmetlerindekalite yükseltilecek. Artan yaşlı nüfus nedeniyle önem kazanan yaşlı sağlığı ve rehabilitasyon hizmetlerinde de toplum bilincinin oluşması için hizmet içi ve halk eğitimleri yapılması planlanıyor.Öte yandan üçüncü Basamak Sağlık Hizmetlerinin gelişimi de tamamlanacak.İl-İlçe Devlet Hastanelerinin personel ve donanım sorunu çözüme kavuşturulacak konular arasında yer alıyor.

 

 

 

 

sivas sağlık şehri olacak
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kırsala ayrılan bütçe 24 milyon 900 bin TL
Kırsala ayrılan bütçe 24 milyon 900 bin TL
KANGAL SEVGİSİ YAYGINLAŞIYOR
KANGAL SEVGİSİ YAYGINLAŞIYOR