Çiftçilerden Gümrük Vergisi Tepkisi 
Advert

Çiftçilerden Gümrük Vergisi Tepkisi

Sivas Ziraat Odası Başkanı Hacı Çetindağ, hasat dönemine girilirken gümrük vergisinin buğday ve arpada yüzde 35 düşürülmesinin çiftçiyi sıkıntı da bıraktığını belirterek bu kararın kaldırılmasını istedi.

Çiftçilerden Gümrük Vergisi Tepkisi
Çiftçilerden Gümrük Vergisi Tepkisi Sivas Memleket
Bu içerik 154 kez okundu.

Hüsne AKKAYA

Sivas Ziraat Odası Başkanı Hacı Çetindağ hasat dönemine girilirken gümrük vergisinin buğday ve arpada yüzde 35 düşürülmesinin çiftçiyi sıkıntı da bıraktığını belirterek bu kararın kaldırılmasını istedi. Çetindağ, “Hükümetimizin Resmi Gazete'de yayımlanan açıklamasın da gümrük vergisinin buğday ve arpada yüzde 35'e düşürmesi çiftçimizi çok sıkıntıda bıraktı. Bildiğiniz üzere ülkemizin tarım alanının 3'de 2'si buğday ve arpa yetiştirilmekte aynı zaman da Sivas'ımızın da 3'te 2'sinde buğday ve arpa yetiştirilmektedir. Hükümetimizin hasat zamanının yaklaşmasıyla gümrük vergilerinin düşürülmesi çiftçimizi zor durumda bıraktı. Çiftçimizin psikolojisini bozdu. Hasat zamanının gelmesiyle gümrük vergilerinin düşürülmesine anlam veremedik” dedi.

“Çiftçimizin psikolojisini bozdu” diyen Çetindağ, “Hasat zamanının gelmesiyle gümrük vergilerinin düşürülmesine anlam veremiyoruz. Çiftçileri köylerde tutmanın ve çiftçilik yapmak çok zor. Bunun yanı sıra gümrük vergilerinin düşürülmesi çiftçimizin arazilerini ekmemesine ithal ürün kullanılmasına yordu. Türkiye'nin işsizlik yükünü alan tarım sektörü. Tarımın olmadığı zaman işsizlik artar. Siyasilere çağrı yapıyorum: hasat döneminde gümrük vergilerinin düşürülmesi kararında bir an önce vazgeçilmelidir ve ekonomimizin kalkınması için çiftçimizin desteklenmesi gerekir. Bugün İngiltere'nin %80 i israilin5/4 ü Hollanda'nın tamamı kadar bizim arpa ve buğday ürettiğimiz ülkemizde, siz gümrük vergilerini %45, %35 e düşürürseniz bizim çiftçimizin hayallerini kırmış olursunuz. Çiftçimiz artık tarlaya gitmez. Girdilerin çok pahalı olduğu ülkede işsizliği tarımın önlediği bir ülkede siz bunu bu şekilde yaparsanız köylerde çiftçi kalmayacak ve bu da ülkemize çok büyük sıkıntılar yaşatacaktır. Ekonomiye çok büyük zararı olacaktır” şeklinde konuştu.

sivas çiftçilerden gümrük vergisi tepkisi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kırsala ayrılan bütçe 24 milyon 900 bin TL
Kırsala ayrılan bütçe 24 milyon 900 bin TL
KANGAL SEVGİSİ YAYGINLAŞIYOR
KANGAL SEVGİSİ YAYGINLAŞIYOR