ŞAP TARİH OLACAK 
Reklamı Geç
Advert
Advert

ŞAP TARİH OLACAK

Gıda, Tarım ve HayvancılıkSivasİl Müdürlüğü, şap hastalığının tamamen ortadan kaldırılması için Bakanlıkça "Şap Hastalığından Aşılı Arilik Genelgesi" yayımlandığını ve 2020 yılına kadar hastalığın ortadan kaldırılmasının hedeflendiği açıkladı.

ŞAP TARİH OLACAK
ŞAP TARİH OLACAK Sivas Memleket
Bu içerik 123 kez okundu.

SÜMEYRA DENİZ

Yıllardır hayvancılığın en büyük sorunlarından biri olan şap hastalığı ile ilgili Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı2020 yılına kadar ülke genelinde hastalığı  tamamen ortadan kaldırılmayı hedefliyor.

Ülke genelinde hayvancılıkla uğraşan besicilerin en büyük sorunu olan Şap Hastalığını yok etmek ve Dünya Hayvan Sağlığı Teşkilatı tarafından verilen statüyü elde etmek için, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından Bölgesel Risklerin kademeli azaltılmasına Dayalı Şap Hastalığının kontrolü ve Eradikasyon Eylem Planı hazırlandı. Bu kapsamda Sivas ile birlikrte 78 ilde şap hastalığının ortadan kaldırıması hedefleniyor.

Yapılan plan çerçevesince 2020 yılında, Ülkemizin şap hastalığından aşılı ari kısmı olan Trakya kesiminin, şap hastalığından ''aşısız ari bölge'', hastalığın endemik olarak görüldüğü Anadolu'nun ''aşılı ari bölge'', 2023 yılında ise Anadolu'nun geri kalan kısmının şap hastalığından ''aşısız ari bölge'' statüsüne kavuşturulması hedefleniyor.

Trakya'dan sonra 2020 yılına kadar şap hastalığından aşılı ari statüsü kazandırılacak olan Anadolu'da şap hastalığından aşılı ari statüsünün elde edilebilmesi için 1 Ekim 2017 tarihi itibarıyla iller arasında yapılacak büyükbaş ve küçükbaş hayvan sevkleri yeniden düzenlendi.

 

sivas şap tarih olacak
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Eğitim nasıl bir zihniyetle yönetiliyor?
Eğitim nasıl bir zihniyetle yönetiliyor?
“Alevilere genel bütçeden pay ayrılmalı”
“Alevilere genel bütçeden pay ayrılmalı”