140 Milyon Avroluk yatırım için Sivas’ı tercih etti 

140 Milyon Avroluk yatırım için Sivas’ı tercih etti

Brezilya merkezli çimento üretim şirketi Amerika kıtası dışındaki en büyük yatırımını Sivas’a yaptı. Votorantim Cimentos firması, 140 milyon Avroluk yatırım yaparak Sivasçimento fabrikasının açılışını gerçekleştirdi.Törene katılan Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, “Bu yatırım Sivas’a tek kalemde yapılan en büyük özel sektör yatırım’’ dedi.

140 Milyon Avroluk yatırım için Sivas’ı tercih etti
140 Milyon Avroluk yatırım için Sivas’ı tercih etti Sivas Memleket
Bu içerik 248 kez okundu.

YÜKSEL MENEKŞE

Dünyanın en büyük 7’nci çimento üreticisi olan Brezilya merkezli Votorantim Cimentos’un Sivas’taki yeni çimento fabrikasının açılışı gerçekleştirildi. Dünyanın birçok ülkesinde üretim yapan firma Amerika’da yaptığı yatırım miktarından sonra en çok yatırımı Sivas’a yapmayı tercih etti. 140 Milyon Avro tutarındaki fabrikanın açılış törenine Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Vali Davut Gül, Belediye Başkanı Sami Aydın ve il protokolü, Votorantim Cimentos Global CEO’su Walter Dissinger, Votorantim Cimentos Türkiye CEO’su Şefik Tüzün, Votorantim Cimentos EAA Bölge CEO’su Erik Madsen katıldı.

Açılış töreninde bir konuşma yapan Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Sivas’ın yatırımlara karşılık veren bir şehir olduğunun ifade ederek, ‘’Bu yatırım 140 milyon euro değerinde. Yani Sivas’a tek kalemde yapılan en büyük özel sektör yatırımıdır. Yatırımlarla çimento sektöründe çok daha iyi bir noktaya geleceğiz. Bugün için çimento üretiminde Avrupa birincisi, dünya ikincisiyiz. Çimento ihracatında Avrupa üçüncüsüyüz. Şundan eminim ki yarınımız bugünden çok daha iyi olacaktır” dedi. Bakan Yılmaz konuşmasının devamında, “Sivas’a gösterilen güven boşuna değilmiş. Dolayısıyla zamanından önce bitirilmesinden dolayı da teşekkür ediyorum. Gerçekten de kaliteli, eğitimli, liyakatli bir yönetim var. Dördüncü nesil ile devam ediyor. Votorantim, dünyanın en büyük 10 çimento fabrikası arasında yer alıyor. En büyük yatırımını Amerika Birleşik Devletleri’nde yapmıştı. Dünya genelindeki en büyük ikinci yatırımları da Türkiye’de yapıldı. Votorantim çok doğru bir tercih yapmış. Bu açılış da göstermektedir ki doğru yapılan özelleştirmenin ülkeye faydası var. Daha çok üretip daha çok verimlilik elde ediliyorsa, yapılan iş doğrudur. Gidilen yol doğrudur. Bu Votorantim Çimento’yu da ülkemizi de daha iyi yerlere götürecektir” dedi.

FABRİKA KAPASİTESİ 4 KAT ARTTI

Fabrikanın artan çimento talebini önemli ölçüde karşılayacağını söyleyen Bakan Yılmaz, ‘’Ülkemizin inşaat alanındaki yatırımları artıyor, ulaşım yatırımları artıyor. Bu yatırımların temel maddesini sağlayan çimento sanayi de büyüyor. Çimentoya talep de artıyor. Bu yatırım da bu talebi karşılamaya yöneliktir. Bir anda kapasitesi 4 kat artırıldı. 2012 yılında girdiği ülkemiz pazarında yatırımlarını artırarak devam ettiren ve çimento üretimi alanında dünyanın sayılı firmalarından birisi olan Votorantim Çimento’ya ülkemizde gerçekleştirdiği yatırım ve sağladığı istihdamlardan dolayı bir kez daha teşekkür ediyorum’’ dedi.

HEDEFİMİZ EN BÜYÜK 10 ÜLKE ARASINA GİRMEK

Bakan Yılmaz Türkiye Brezilya ilişkilerinin üst seviyede olduğunu vurgulayarak, Hükümetin çalışma ve hedeflerinden bahsetti. Yılmaz, “Biz istiyoruz ki Türkiye olarak dünyanın en büyük 10 ülkesi arasına girelim. Bunun için daha çok çalışmak, daha çok üretmek ve daha çok yatırım gerekir. Biliyorsunuz, Brezilya’nın da hedefi bu. Hiç şüphe yok ki Güney Amerika’da Türkiye’nin en büyük dostu ve bütün olaylara aynı pencereden baktığımız ülke Brezilya’dır. Bundan dolayı da Brezilya ile Türkiye arasında çok sağlam bir dostluk ilişkisi var ve bu ilişki bu yatırımla birlikte daha da devam edecektir. Gelişmekte olan ülkeler yabancı yatırımcıları ülkelerine çekebilmek için yoğun çaba sarf ediyor. Hükümetlerimiz döneminde ekonomideki istikrar ve güven sayesinde yabancı yatırımların Türkiye’ye olan ilgisi arttı. Memleketimizi daha çok büyütecek olan da daha fazla yatırım ve daha fazla üretimdir. Bu alanda epey bir mesafe aldık. Son 15 yılda Türkiye’ye gelen doğrudan yatırım 170 milyar dolardır. Bu da ülkemizin geleceğine olan güvenin en açık göstergesidir. Gerçekleştirilen yatırımlarla Türkiye olarak hafif ticari araç üretiminde Avrupa birincisi, otobüs üretiminde Avrupa ikincisi ve Avrupa’da da en fazla marka başvurusu olan ülkeyiz. Müteahhitlik hizmetlerinde dünya ikincisiyiz. Çelik üretiminde de dünyada ilk 10’dayız. Söylediğim gibi dünyanın en büyük 20 ekonomisi arasında yer alıyoruz ve hedefimiz ilk 10’a girmek. Türkiye yabancı yatırımcıları çekmeye devam ettiği sürece hiç şüpheniz olmasın ki koyduğu hedeflere mutlaka ulaşacaktır. Bu arada Votorantim Çimento’ya eğitime yapmış olduğu sosyal sorumluluk projesi kapsamında da teşekkür ediyoruz. Bakanlığımız ile Votorantim Çimento işbirliğinde Sivas’a 16 derslikli bir okul yapılacak. Yarısını Votorantim Çimento, yarısını da Milli Eğitim Bakanlığı karşılayacak. Biz hep şunu söylüyoruz. Eğitime yapılan yatırım, kendi şirketinize yapılan yatırımdır. Nitelikli insanlarla hedeflerinize daha kolay ulaşırsınız. Ben bir kez daha Votorantim Çimento’ya Sivas’a ve Türkiye’ye yaptıkları yatırımlardan ötürü teşekkür ediyorum. Sivas Çimento Fabrikası’nın da hem Sivas’ımıza, hem de ülkemize hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum.”

Törende konuşan Vali Davut Gül ise, “Bugün önemli bir gün, önemli bir şeye şahitlik ediyoruz. Şahitlik ettiğimiz yatırım, Cumhuriyetin kurulduğu yıllarda Sivas’a ve Türkiye’ye hizmet etmiş ve ekonomik ömrünü tamamlamış bir fabrikaya 140 milyon Avro yatırım yapılarak kapasitesinin 4 kat artırılması. Yani tabiri caizse fabrikanın 4 kat büyütülmesi ve bunun neticesinde de ekonomik olarak Türkiye’ye ve Sivas’a katkı sunmaya devam etmesi. Bu ne anlama geliyor? Yatırımcılarımızın dediği gibi birinci olarak ifade edeceğimiz şey Türkiye’ye güven, Sivas’a güven. Çünkü yabancı yatırımcılar yaklaşık 550 milyon lira yani eski para ile 550 trilyon lira ile bir fabrika belirleyerek yatırım yapıyorsa istikrarlı bir yönetim var, ekonomik olarak Türkiye’nin büyüyeceğine dair kanaatleri var demektir. Bu durumda da bizlerin söylediğini teyit eden bir yatırım var” dedi.

Belediye Başkanı Sami Aydın ise konuşmasında, “Çok değil, 3 yıl öncesinde Votorantim Çimento’nun çok değerli temsilcileri bizi ziyaret ettiler. Türkiye’ye 140 milyon eoroluk bir yatırım söz konusu olduğunu ama hangi şehirde bu yatırımın yapılacağı noktasında karar kılınmadığını ifade etmişlerdi ve bizlerden de yerel anlamda birtakım destekler ve talepleri olmuştu. Çok şükür o yatırım Sivas’ımıza yapıldı ve bugün o yatırımın açılışını gerçekleştiriyoruz” dedi.

Konuşmaların ardından Votorantim Cimentos Türkiye CEO’su Şefik Tüzün günün anısına Bakan Yılmaz’a plaket takdim etti. Plaket töreninden sonra Bakan Yılmaz ve beraberindekiler tarafından kesilen kurdele ile dev tesisin açılışı gerçekleştirildi, günün anısına çimento torbası imzalandı.

sivas 140 milyon avroluk yatırım için sivas'ı tercih etti
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Birilerine para mı kazandırılıyor?
Birilerine para mı kazandırılıyor?
Asılsız ihbarlar için yasal süreç işletilecek
Asılsız ihbarlar için yasal süreç işletilecek