Kapatılan belediyelerin imarı tartışmaya neden oldu 

Kapatılan belediyelerin imarı tartışmaya neden oldu

Nüfusları yeterli olmadığı için kapanan beldelerde, belediyelerce uygulanan imar planları geçtiğimiz günlerde meclis kararı ile iptal edilmişti. Meclis kararına itiraz eden Gemerek İlçesi Eğerci Köyü ve İnkışla Köyü muhtarlarının talebi İl Genel Meclisinde hararetli tartışmalara neden oldu.

Kapatılan belediyelerin imarı tartışmaya neden oldu
Kapatılan belediyelerin imarı tartışmaya neden oldu Sivas Memleket
Bu içerik 101 kez okundu.

YÜKSEL MENEKŞE

Nüfusları yeterli olmadığı için köy statüsüne dönüştürülen eski belde belediyelerine ait imar planlarının iptali, İl Genel Meclisinde hararetli tartışmalara neden oldu. İl Özel İdaresi meclis salonunda gerçekleştirilen toplantıda konuyla ilgili bilgilendirme yapan İmar ve Bayındırlık Komisyonu Başkanı Mustafa Yüzüak “Kapanan beldelerin belediyelerce uygulanmakta olan imar planları köy statüsüne dönüştüğü için meclis kararı ile iptal edilmiştir. Ancak 19 Nisan ila 18 Mayıs 2017 tarihleri arasında askıya çıkarılan karara Gemerek İlçesi Eğerci Köyü ve İnkışla Köyü muhtarlığınca itiraz edilmiştir. Komisyonumuz muhtarlarla yaptığı görüşmede iptalin birçok konuda kargaşa yaratacağı, belediye döneminde vatandaşlarca yol, park gibi hizmetlere terk edilen arsaların problem olduğu ve olacağı ifade edilmiştir. Bu kapsamda muhtarların ve vatandaşların talepleri doğrultusunda talep edilen imar planının iptaline ilişkin yapılan itiraz talepleri komisyonumuz tarafından kabul edilmiştir. Sonuç olarak Gemerek ilçesi İnkışla ve Eğerci köylerimizin Belediye döneminde yapılan imar planlarının uygulanmasında ve devam etmesinde komisyonumuzca bir sakınca görülmemiştir” açıklaması yaptı.

Yüzüak’ın komisyon kararına tepki gösteren AK Partili Meclis Üyesi Hüseyin Hastürk ise yaptığı konuşmada, “Vatandaş belediye zamanında evini yapmış, evinin yarısı imar planının içinde yarısı da dışında. Belediyelikten köy statüsüne dönüşen birçok bölgede meclis kararı kabul ediliyor da bir tek İnkışla ve Eğerci muhtarları meclisin kararını hiçe sayıyor. Meclisin aldığı kararı ancak İçişleri Bakanı ve Danıştay bozar” dedi.Hüseyin Hastürk’ün eleştirilerine yanıt veren Komisyon Başkanı Mustafa Yüzüak, muhtarların itiraz süresi içerisinde muhtarların yasal haklarını kullandığını söyledi. Bundan sonraki süreçte de imar ve ruhsatlandırma çalışmalarının İl Özel İdaresi tarafından takip edileceğini belirten Mustafa Yüzüak; “ Belediyeden beri süregelen çarpık yapılaşmanın önüne geçilmesi amacıyla böyle bir talep yapılmıştı, biz de bu doğrultuda karar verdik. Bizim nihai karar verici bir durumumuz yok” sözleriyle yanıt verdi.

AK Partili Meclis Üyesi Bayram Sevim de komisyon kararına tepki göstererek, “Sıkıntı yoksa biz imar planını neden iptal ettik” diyerek bir dizi eleştirilerde bulunan Sevim; “Meclis bir karar verdi, bu kararda kapatılan belediyelerin imar durumlarını meclis olarak iptal ettik. Burada iki tane muhtar buna itiraz etti. Buna sebep olan şey, köyde bazı vatandaşları şikayet etmişler, bu vatandaşlar da benim dediğim olacak diyerek muhtarlarla kendi egosunu tatmin etmek için böyle bir yola girmişler. Burada imar vardı sıkıntı yoktu da biz imar planını neden iptal ettik. Belediyeler kapanmış, vatandaş orada muhatap bulamıyor. Yarın diğer kapattığımız köyler ve beldeler de derse ki bizimkini de iptal edin. O zaman ne yapacağız” diyerek Komisyonkararına tepki gösterdi.

Büyük Birlik Partili Meclis Üyesi Aytekin Kulmaç sıkıntıların asgariye indirilmesi için yerinde inceleme yapılmasını önerdi. Konuşmaların ardından Meclis Başkanı Ferhat Ünsal, grup başkanlarının konuya ilişkin yapacağı toplantının ardından komisyon kararının oylanacağını söyledi.

SİVAS KAPATILAN BELEDYELERİN İMARI TARTIŞMAYA NEDEN OLDU
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kırsala ayrılan bütçe 24 milyon 900 bin TL
Kırsala ayrılan bütçe 24 milyon 900 bin TL
KANGAL SEVGİSİ YAYGINLAŞIYOR
KANGAL SEVGİSİ YAYGINLAŞIYOR