Çöl sıcaklarıyla mücadelede 6 önemli nokta 

Çöl sıcaklarıyla mücadelede 6 önemli nokta

Etkisini gösteren çöl sıcakları için beslenme uzmanları özellikle su tüketiminin önemine dikkat çekiyor. Kilo başına 30 ml kadar su tüketilmesi gerektiğini belirten uzmanlar, “Su tüketiminiz 30 ml/kg’ye ulaşıyorsa (örneğin 70 kg iseniz 2 litre su) geriye kalan sıvı ihtiyacınızı maden suyu, taze sıkılmış meyve suyu, ayran, soğuk çorbalardan da karşılayabilirsiniz” önerisinde bulunuyor.

Çöl sıcaklarıyla mücadelede 6 önemli nokta
Çöl sıcaklarıyla mücadelede 6 önemli nokta Sivas Memleket

Hüsne AKKAYA

Sıcak havalarda suyun yanuı sıra meyve tüketilmesini öneren uzmanlar aromalı soğuk kahveler için de bol kalori uyarısında bulunuyor. Beslenme ve Diyet Uzmanları çöl sıcaklarıyla mücadelede 6 önemli noktaya dikkat çekiyor.

Sıvı tüketiminin çok önemli olduğunu kaydeden uzmanlar, “Sıvı ihtiyacımızın arttığı bu dönemlerde terlemeseniz de hatta hiç fark etmesiniz de deriden buhar yoluyla sıvı atılıyor. Bu yüzden kilo başına 30ml kadar su tüketmeniz bu aylarda çok daha önem arz ediyor. Su tüketiminiz 30ml/kg’a ulaşıyorsa (örneğin 70 kg iseniz 2 lt su) geriye kalan sıvı ihtiyacınızı maden suyu, taze sıkılmış meyve suyu, ayran, soğuk çorbalardan da karşılayabilirsiniz. Hatta su oranı yüksek olan kavun ve karpuzdan da birer porsiyon tüketerek hem bol sıvı hem de C vitamini almış olursunuz”.

MEYVE SUYU VE SOĞUK KAHVEYE DİKKAT!

Bol sıvı tüketimi önemli ama meyve suyu ya da soğuk kahveler tüketirken miktarına dikkat edilmesi gherektiğini belirten uzmanlar, “Meyve suyu her ne kadar masum görünse de bir bardak meyve suyu neredeyse 150 kalori yani 2 orta boy taze meyve kadar enerji içeriyor. Soğuk kahvelerde ise içerisine eklenen şuruplar ve krema ile enerji değeri çok yükselebiliyor. Bu yüzden tüketirken neyi içtiğinizin farkında olun!”

ÖDEM ATMAK İSTERKEN SAĞLIĞINIZDAN OLMAYIN

Özellikle bu dönemde ödem atmak için çaba sarf etmeye gerek olmadığını dile getiren uzmanlar, “Sıcak havalarda vücudun sıvı ihtiyacı maksimum düzeye çıkıyor. İlla ki ödemi atmak istiyorum diyorsanız da suyun içerisine ekleyeceğiniz yeşilliklerle destek olabilirsiniz. Bir noktaya dikkat: Ödem attırıcı ilaçlar ya da çaylar çok tehlikeli olabilir! Vücuttaki sodyum oranını düşürerek kalbinize zarar verebilirsiniz!Günde 3 porsiyon meyve: Evde serin dışarıda sıcak hava derken sıcaklık değişimine bağlı bağışıklık sisteminiz zayıflayabilir. Bunu önlemek için ilk yapacağınız şey günde 3 porsiyon meyve tüketmek olmalı. Bol meyveli mevsim olan yaz ayında dışarıda bile olsanız meyvelere ulaşmak çok kolay.”

HER ÖĞÜNDE YEŞİLLİK TÜKETİN

Yaz aylarında meyvenin yanında sebzeye ulaşmanın da kolaylaştığını kaydeden uzmanlar, “Semizotu, maydanoz gibi yeşilliklerin ve domates ile salatalığın tam zamanı! Her öğününüzde sebze tüketerek hem vitamin ve mineral ihtiyacınızı karşılayıp hem de tokluk sürenizi uzatabilirsiniz. Son dönemde yapılan çalışmalarda da yemekten önce salata tüketen bireylerde açlık kontrolünün daha iyi sağlandığı bulunmuştur. Kısacası her ana öğünde 1 kâse salata kilo kontrolüne yardımcı olur.”

GÜNEŞ IŞIĞINDAN KORUNMAYI İHMAL ETMEYİN

Güneş ışığı her ne kadar D vitamininin aktifleşmesini sağlıyor olsa da fazlasının zararlı olduğunu kaydeden uzmanlar,  “Günde 15 dakikadan fazla süre güneş ışığına maruz kalmak hem cildi yaşlandırıyor hem de ciltte kurumaya sebep oluyor. Bunlara önlem olarak cildinizi korumak için günde 2 orta boy salatalık tüketmenizde fayda var! Ayrıca yaşlanma karşıtı olan balık, domates ve marul ile cildinizin doğal halini korumasına yardımcı olabilirsiniz.”

SİVAS ÇÖL SICAKLARIYLA MÜCADELEDE 6 ÖNEMLİ NOKTA
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Birilerine para mı kazandırılıyor?
Birilerine para mı kazandırılıyor?
Asılsız ihbarlar için yasal süreç işletilecek
Asılsız ihbarlar için yasal süreç işletilecek