Koruyucu aile sayısı artıyor 

Koruyucu aile sayısı artıyor

Sivas’ta geçtiğimiz yıllara göre koruyucu aile sayısı yükseldi. Geçtiğimiz yıllarda koruyucu aile sayısı Sivas’ta 38 iken bu yıl bu sayı 46’ya yükseldi.

Koruyucu aile sayısı artıyor
Koruyucu aile sayısı artıyor Sivas Memleket
Bu içerik 137 kez okundu.

SÜMEYRA DENİZ

 

Sivas’ta koruyucu aile sayısının artırılmasına yönelik çalışmalar aralıksız devam ediyor. Geçtiğimiz yıllarda koruyucu aile sayısı Sivas’ta 38 iken bu yıl bu sayı 46’ya yükseldi.

Aile içi şiddet, ailenin ekonomik durumunun yetersizliği, istismar gibi nedenlerle devlet tarafından koruma altına alınan çocukların bakımlarını üstlenen “Koruyucu Ailelerin” sayısı giderek artıyor.  2017 yılı kayıtlarına göre 46 koruyucu ailede 52 çocuk koruyucu aile hizmetinden yararlandı. Bu sayının daha da yükselmesi bekleniyor.

Devlet tarafından koruma altına alınan çocukların yuva, yurt, çocuk evinde kaldığı fakat çocuk için en uygun ortamın aile olması nedeniyle koruyucu aileliği özendirme konusunda çalışmalar yapan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı çalışmalarına devam ediyor. Koruyucu aile yanına yerleştirilen çocukların aile için ekonomik yük olmadığı, sağlıklı bir toplum ve mutlu yarınlar için sahip olunan en değerli varlıkların çocuklar olduğunu belirten Bakanlık yetkilileri ailede hoşgörü, sabır ve esneklik arıyor.

493 TL- 1079TL ARASINDA DESTEK

Koruyucu aile olan çiftler, çocukların yaş gruplarına göre devletten belli miktarda ücret alabiliyor. Devlet tarafından koruyucu aileye verilen ücret miktarları ise şöyle: 0-3 yaş: 493,26 TL 4-5 yaş:739,89 TL 6-14 yaş: 789,21 TL 15-18 yaş (lise ve dengi):838,54 TL 19 yaş ve üstü (yükseköğrenim görüyorsa): 1079,98 TL

 

SİVAS KORUYUCU AİLE SAYISI ARTIYOR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
YHT’yi Aydın mı geciktirdi?
YHT’yi Aydın mı geciktirdi?
Vali Gül’e bıyık yakıştı
Vali Gül’e bıyık yakıştı