Hızlı Tren Garı “Su” Engeline Takıldı 
Reklamı Geç
Advert
Advert

Hızlı Tren Garı “Su” Engeline Takıldı

Türk Ulaşım Sendikası Sivas Şube Başkanı Nurullah Albayrak, yeni yapılacak hızlı tren garının altında bir su kaynağının olduğunu, bu su kaynağının çok yüksek miktarda ödenekle kapanabilceğini söyledi.

Hızlı Tren Garı “Su” Engeline Takıldı
Hızlı Tren Garı “Su” Engeline Takıldı Sivas Memleket
Bu içerik 421 kez okundu.

HÜSNE AKKAYA

Yüksek Hızlı Tren Garının yapılacağı alandan su kaynağı çıktığı iddia edildi. Konuya ilişkin açıklamada bulunan Türk Ulaşım Sendikası Sivas Şube Başkanı Nurullah Albayrak, bu su kaynağının çok yüksek miktarda ödenekle kapanacağını söyledi.Türk Ulaşım Sendikası Sivas şube Başkanı Nurullah Albayrak, Hızlı Tren güzergahının yerinin değiştirilmesin de milyonlarca paranın heba edildiğini belirterek, “Türk Ulaşım sendikası olarak hızlı trenin kentin merkezinden uzaklaştırılıp kentin uzağına götürülmesi ne hep karşı geldik ve bu konuda geçmişte ne söylediysek bu gün de maalesef ısrarlı mücadelemizin haklılığını görüyoruz. Yıllardır verdiğimiz çaba ve mücadelemizde haklı çıktığımızı görüyoruz. Ankara’da, İstanbul’da,  Eskişehir’de, Konya’da ülkemizde nasıl diğer illerde bu hizmet nasıl şehir merkezinde hızlı tren hizmet veriyor ise Sivas’ta yaşayan ve Sivas’a gelen insanlarımızın da bu hizmet ve konfordan faydalanması en doğal haklarıdır. Bunun içindirki tren garı ve hattının şura olsun yok olmadı bura olsun demekten ziyade örneklerine bakarak doğru ve akılcı olanı şehir merkezi olmalı. Bunun için mevcut tren garı için şehir plancılarının ekseri doğru kararı buydu. Ama daha sonrası farklı bir güzergaha götürülmesi ile iki yıldır bir arpa boyu bir yol ilerlenmedi ve milyonlarca para gereksiz olarak bu ülkenin kaynaklarından anlaşılmaz bir bicimde heba edildi. Yapılan güzergah yanlış, yapılan yol yanlış. Üniversitenin içinde Kızılırmak yatağına tren garı ve tren güzergahı olmayacağı maalesef anlaşılmıştır ve gereksiz olarak tren garı, güzergahı için ırmak yatağı olduğu için temelinde aşırı su kaynakları olması ve bu suyun tahliye edilmesi sondaj, fitilleme yöntemi yapılması zeminin güçlendirilmesi, kaya dolgu yapılması, daha önemlisi zemindeki suyun nasıl ıslah edileceği ve bunun maliyetlerinin çok aşırı pahalı bir hal alması artık yanlışta ısrar edilmemesi hatta hızlı trenin müteahitinin de işin içinden çıkamayıp işi bırakıp gitmesi de yapılacak olan hattın ve tren garının planlanan sürenin üzerine çıkmasına  sebep olmakta” dedi.

SİVAS EMEKLİ VE ÖĞRENCİ ŞEHRİ

Sivas’ın bir emekli ve öğrenci şehri olduğunu söyleyen Albayrak, şöyle konuştu:

“2018 yılında gelecek olan trenin belirlenen sürenin içinde gelemeyeceğini de maalesef ortaya koymuştur.  Artık Sivas’ın ve Sivaslının hızlı tren konusunun gündeminden çıkması  gerekli. Artık Sivas önüne bakmalı. Sanayi, Tarım ve Hayvancılıkta atılım yapmalı. Vatandaşın gündeminden bu konu acilen çıkarılmalıdır. Ne Türkiye’de ne de Avrupa’da hiç bir ülkede üniversite içinde tren garı ve hattı yoktur. Sivas’ta da üniversitesi yerleşkesinden tren hattı ve garı acilen çıkarılmalı. Bu alanlar üniversitenin bilimsel çalışma alanları olarak üniversiteye bırakılmalıdır. Yanlıştan dönülmesi de bir erdemdir ve maalesef ülke kaynaklarının da gereksiz israf edilmemesi ve eski planlanan yere tren garı acilen yapılmalıdır. Bunun içinde başta siyasi iradenin ve milletvekillerimizin hassasiyet göstermesini istiyoruz.”

sivas hızlı tren garı su engeline takıldı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Doktor Gül, yine  bir ilki gerçekleştirdi
Doktor Gül, yine bir ilki gerçekleştirdi
Hac kayıtları başlıyor
Hac kayıtları başlıyor