Gezgin Yiğido Sivas’ı Dünya’ya tanıtıyor 

Gezgin Yiğido Sivas’ı Dünya’ya tanıtıyor

Uzun yıllar Almanya’da yaşadıktan sonra emekli olan Sivas aşığı Mehmet Şeker, özel olarak dizayn ettirdiği karavanı ile Sivas’ı dünyaya tanıtıyor.

Gezgin Yiğido Sivas’ı Dünya’ya tanıtıyor
Gezgin Yiğido Sivas’ı Dünya’ya tanıtıyor Sivas Memleket
Bu içerik 138 kez okundu.

SÜMEYRA DENİZ

Aslan Hafik’li olan ve 1970 yılında Almanya’ya giden 1946 doğumlu Mehmet Şeker, 14 yıl önce Almanya’dan emekli olduktan sonra çocukluk hayalini gerçekleştirerek bir karavana satın alarak burada yaşamaya başladı. Çalıştığı yıllarda dahi her fırsatta Sivas’a gelerek hasret gideren Şeker, karavanıyla birlikte hem ülkemizde hem de Avrupa ülkelerinde geziler yaparak Sivas’ın tanıtımına önemli katkı sağlıyor.

Karavanı aldığı günden itibaren her yıl memleketine gelerek tarihi mekânları ve Sivas’ın birçok yerini karavanıyla gezen ve halk arasında “Gezginci Şeker” olarak tanınan Mehmet Şeker, karavanıyla birlikte Cumhuriyet meydanında konakladı. Gerek aracına yapıştırdığı Sivas ile ilgili fotoğrafları gerekse de arka kısımda bulunan antik eşyalar, vatandaşlarında dikkatini çekiyor.

Küçüklük hayalini gerçekleştirerek 14 yıldır ülkeleri ve Türkiye’nin birçok yerini gezdiğini ifade eden 71 yaşındaki Mehmet Şeker, “Karavana binmek benim küçüklük hayalimdi. Emekli olup karavanı aldıktan sonra Sivas’ın tanıtımını yapmak için kendi imkânlarımla bir çalışma yaptım. Aracımın dış yüzeylerini Sivas’la ilgili fotoğraflar yapıştırdım. Arka kısma ise ilk başta bir kağnı koydum. Dikkat çekmeye başlayınca her yıl yenilikler yaparak değişik otantik eşyalar yerleştirdim. Her gittiğim yerde Sivas’ın tanıtımını yapıyorum. Güvenlik kamerası olmasına rağmen gittiğim yerlerde otantik eşyalarım çalınıyor. Amacım para kazanmak değil, ilimizi ve ülkemizi tanıtmaktır” dedi.

MEMLEKETİMİ ÇOK SEVİYORUM

Zor şartlar altında yaşadığını ve Almanya’da çalıştığı yıllarda dahi fırsat buldukça memleketine ve köyüne ziyarete geldiğini vurgulayan Şeker, emekli olduktan sonra karavanıyla birlikte Sivas’a da geldiğini ve tanıtıma önem verdiğini belirterek, burada bir süre kaldıktan sonda Dünya turuna devam ettiğini ve farklı ülkelerde yolculuk yaptığını vurguladı.

YOL ARKADAŞIM HAYVANLARIM

Karavanını istediği gibi döşeyen ve içerisinde yatak, buzdolabı, banyo ve mutfak bulunan aracı ile sürekli seyahat eden gezginci Mehmet Şeker, hayvanlarıyla birlikte yolculuk ediyor. Hayvanları çok seven ve kuşları olan ve şu anda sincap ile iguanası olan Şeker, hayvanlarını hiç yalnız bırakmıyor. Şeker, hayvanlarıyla sürekli sohbet ediyor ve onları severek vakit geçiriyor.

 ASKER KIYAFETİ DİKTİRDİ

Vatani ve ülkesi için seve seve canını feda edeceğini dile getiren Şeker, 15 Temmuz’da meydana gelen darbe girişimi sırasında Antalya’da olduğunu ve İstanbul’da darbe girişimi karşısında halkın yapmış olduğu mücadeleye katılamadığı için üzüldüğünü belirterek, “İstanbul Etilerde evim var. Gezginci olduğum için darbe girişimi sırasında başka bir şehirdeydim. Eğer İstanbul’da olsa idim. Halkın arasına karışarak yapılan mücadeleye elbette destek verirdim. Şehit veya gazi olmak istedim. Bu nedenle Sivas’a geldikten sonra özel olarak askeri elbise diktirdim. Bu kıyafetimi de her zaman giymek benim için bir gururdur” diye konuştu.

 

 

 

 

 

 

sivas gezgin yiğido sivas'ı dübya'ua tanıtıyor
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sivas’ı gören üniversite istedi
Sivas’ı gören üniversite istedi
Kışın üşümeyecekler
Kışın üşümeyecekler