Madımak Olayları'nın Kurbanları 24'üncü Yıldönümünde Anıldı 
Reklamı Geç
Advert
Advert

Madımak Olayları'nın Kurbanları 24'üncü Yıldönümünde Anıldı

2 Temmuz olaylarının 24’üncü yıldönümü nedeni ile Sivas'ta anma programı düzenlendi. Polis kayıtlarına göre anma programına 4 bin kişi katılırken, 2 bin 500 polis ise görev yaptı. Otelde hayatını kaybedenlerin yakınları otel önüne karanfil bıraktı. CHP Milletvekili Şenal Sarıhan, Adalet yürüyüşü ve Madımak’la adalet aradıklarını söyledi.

Madımak Olayları'nın Kurbanları 24'üncü Yıldönümünde Anıldı
Madımak Olayları'nın Kurbanları 24'üncü Yıldönümünde Anıldı Sivas Memleket
Bu içerik 162 kez okundu.

YÜKSEL MENEKŞE-SÜMEYRA DENİZ

2 Temmuz 1993 tarihinde düzenlenen Pir Sultan Abdal Kültür Etkinlikleri ’ne gelenlerin konakladığı Madımak Oteli’nin ateşe verilmesi sonucu 37 kişinin hayatını kaybettiği elim olayın 24’üncü yıldönümü için kentte anma programı düzenlendi. Valiliğin düzenlediği resmi anma programının ardından sabah saatlerinden itibaren çeşitli şehirlerden Sivas’a gelen, Alevi Bektaşi dernekleri, siyasi partiler ve çeşitli sivil toplum örgütleri temsilcileri ile vatandaşlardan oluşan grup, Seyrantepe Mahallesi üzerindeki toplanma alanında buluştu. Saat 10.30 sıralarında yürüyüşe geçen grup sloganlar eşliğinde eski Madımak Oteli, şimdiki Sivas İl Özel İdaresi Bilim ve Kültür Merkezi önüne geldi. Otel binasının önüne sadece olayda yaşamını yitirenlerin yakınları ile milletvekilleri alındı.

Madımak katliamında hayatını kaybedenlerin yakınları ellerinde kaybettiklerinin fotoğrafları ile otel kapısına karanfil bıraktılar. Hayatını kaybedenlerinin yakınlarından bazıları gözyaşlarını tutamadı. Otel önünde toplanan kalabalık, Sivas Olayları sırasında yaşamını yitirenlerin isimlerini tek tek okuyarak saygı duruşunda bulunuldu.

2 BİN 500 POLİS GÖREV ALDI

Anma etkinlikleri sırasında olumsuz bir olay meydana gelmemesi için polis ekipleri günler önce önlemler almaya başladı. Kente özel araç ve otobüsler ile diğer şehirlerden gelen katılımcılar, şehir merkezi girişlerinde oluşturulan polis noktalarında durduruldu. Anma etkinliği kapsamında ve yürüyüş güzergâhında yer alan yaklaşık 5 kilometre çapındaki yollar ve caddeler ise trafiğe kapatıldı. Güzergâh üzerindeki geçiş noktaları ile otel yakınlarında ise çevre illerden gelen takviye birliklerle birlikte yaklaşık 2 bin 500 polis görev aldı. Polis helikopteri havada sürekli gezerek denetleme yaptı, giriş noktalarında sıkı aramalar yapıldı.

ADALET YÜRÜYÜŞÜ VE MADIMAK BİRLİKTELİĞİ

Anma etkinliklerine CHP Sivas Milletvekili Ali Akyıldız’ın yanı sıra bazı CHP Milletvekilleri katıldı. CHP milletvekilleri adına bir açıklama yapan CHP Ankara Milletvekili Şenal Sarıhan, Kılıçdaroğlu’nun Adalet Yürüyüşü ile ve Madımakla adalet aradıklarını vurguladı. Sarıhan, ‘’Madımak yangınından sonra 24 yıldır bir adalet arayışı içerisindeyiz. Mahkemelerde her yolu denemeye çalıştık, adalet sağlansın, katiller bulunsun, arkalarındaki o güçler ele geçsin diye. Ama ne yazık ki yargıdan alabildiğimiz sonuç, sadece 180 kişi yargı önüne geldi. Oysa o örgütleri kimlikleri, bu olaydaki katkıları saptanmış olsaydı belki Türkiye bu antidemokratik ortamdan uzaklaşmış olacaktı. Biz burada CHP milletvekilleri olarak, adalet için yürüyen arkadaşlarımızın adalet arayışlarıyla, Sivas katliamında adalet arayışımızı buluşturuyor ve bütün Türkiye’ye yaymaya çalışıyoruz’’ dedi.

 

SİVAS MADIMAK OLAYLARI'NIN KURBANLARI 24 YILDÖNÜMÜNDE ANILDI
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Doktor Gül, yine  bir ilki gerçekleştirdi
Doktor Gül, yine bir ilki gerçekleştirdi
Hac kayıtları başlıyor
Hac kayıtları başlıyor