Beton kalktı, sac duvar geldi! 
Advert

Beton kalktı, sac duvar geldi!

Gökmedrese’yi çevreleyen beton duvarlar, bir süre önce Vakıflar Genel Müdürlüğü yetkililerinin de katılımıyla adeta tören havasında kaldırıldı. Ancak beton duvarlar kaldırılır kaldırılmaz tarihi medresenin etrafına bu kez sac duvarlar çekildi. Üstelik yaklaşık 2 metre genişleyerek çekilen Gökmedrese’nin yeni sac duvarları, kazalara davetiye çıkartıyor.

Beton kalktı, sac duvar geldi!
Beton kalktı, sac duvar geldi! Sivas Memleket
Bu içerik 437 kez okundu.

YÜKSEL MENEKŞE

Gökmedrese’nin etrafı, yaklaşık 20 yıl önce restorasyon gerekçesi ve tarihi dokuyu korumak amacı ile keresteden oluşan duvarlarla kapatılmıştı. İlerleyen yıllarda kereste duvarların yerini beton ihata duvarlar alarak, tarihi medrese yaklaşık 10 yıl boyunca hem restorasyon mağduru oldu hem de duvar kuşatmasına maruz kaldı. 18 Nisan 2017 tarihinde Vakıflar Bölge Müdürlüğü Gökmedrese’de bir program düzenleyerek duvarların kaldırılacağı müjdesini verdi. Vakıflar Genel Müdürlüğü yetkililerinin de katılımıyla düzenlenen ve adeta tören havasında gerçekleştirilen programda beton duvarların kesimi için düğmeye basıldı.

Kısa sürede Gökmedrese’yi kuşatan beton duvar kaldırıldı ancak bu kez beton duvarların yerine sac levhalar konuldu. Üstelik daha önce çekilen duvardan yaklaşık 2 metre genişleyerek çekilen sac levhalar araç ve yaya trafiğini de adeta felç etti. Kaldırımları tamamen yutan ve yolun da bir bölümüne geçiş yapan sac duvar bölgede tehlike oluşturmaya başladı. Sac duvarlar nedeni ile yürüyecek kaldırım bulamayan vatandaşlar, yolda yürümeye mecbur bırakılıyor. Araç yoğunluğunun da etkisi ile Gökmedrese’nin yeni sac duvarları kazalara davetiye çıkartıyor. Yetkililerin araç ve yaya trafiğini tehlikeye düşüren bu durumu gidermek için çalışma yapması bekleniyor. 

sivas beton kalktı sac duvar geldi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sivas’ı gören üniversite istedi
Sivas’ı gören üniversite istedi
Kışın üşümeyecekler
Kışın üşümeyecekler