Yatay İmar ile Sivas Kazanacak 

Yatay İmar ile Sivas Kazanacak

1 Temmuz’da yürürlüğe girmesi beklenen yeni imar düzenlemesi ile Sivas’ta dikey yerine yatay bina gelişimi sağlanacak. Konuya ilişkin gazetemize özel açıklamalarda bulunan Sivas Belediye Başkanı Mimar Sami Aydın, yatay yapılaşma ile binaların niteliklerinin artırılacağını belirterek, “Örnek olarak Sivas’ta 100 bin liraya da, 400 bin liraya da satılan daireler var. Demek ki daire sayısının sayısal olarak çok olduğu zaman daha değerli, az olduğu zaman daha az değerli gibi düşünmek yanlış. Daireler, nitelikli inşa edildiği zaman daha kıymetli olacak. Hem arsa sahibi hem müteahhitler hemse Sivas’ımız yeni uygulama ile her açından daha kazançlı olacak” dedi.

Yatay İmar ile Sivas Kazanacak
Yatay İmar ile Sivas Kazanacak Sivas Memleket
Bu içerik 602 kez okundu.

HÜSNE AKKAYA

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Ben dikey değil yatay mimariden yanayım” sözleri sonrası yeni düzenlemeler yapılan imar yönetmeliği Sivas’ta Temmuz ayından itibaren uygulanmaya başlanacak.  Yeni uygulama ile birlikte insanların doğasına aykırı olan dikey binalar yerine Yeni Sivas Vizyonu doğrultusunda daha az katlı ancak nitelikli konutlar inşa edilecek.

Konuya ilişkin gazetemize özel açıklamalarda bulunan Belediye Başkanı Sami Aydın, yatay yapılaşma ile binaların niteliklerinin artırılacağını hem arsa sahiplerinin hem müteahhitlerin hem de Sivas’ın kazanacağını söyledi.

Başkan Aydın, “Şehirlerimizde kendine has kimliği olan daha kaliteli ve nitelikli konutlar, mahalleler imar edilecek. İnsan toprak ile ne kadar yakın olursa belki ruhsal olarak kendini çok daha mutlu ve huzurlu hissedecektir. Son yıllarda ülke genelinde dikey yapılaşmaya yönelik ciddi bir eğilimin olduğunu görüyoruz. Yoğunlukların çok arttığını görüyoruz. Bu insan psikolojisi içinde, sıhhatli yapılaşma açısından da doğru bir yaklaşım olmadığı kanaatindeyim. Ancak vatandaşta şöyle bir yaklaşım var. “Benim parselime, arsama daha çok bina sığsın. Daha çok daire olsun.” Olaya böyle yaklaşılıyor. Ben bu yaklaşımın doğru olduğunu düşünmüyorum” dedi.

 

Hedeflerinin daha nitelikli daha kaliteli yapıları Sivas’a kazandırmak olduğunu kaydeden Başkan Aydın, “Sayısal çoğunluktan daha önemlisi nitelik ve değer açısından olaya bakmamız gerekiyor. Ama önceden verilmiş yoğunlukları da aşağı çekmek bir gerçek. Çünkü belediye olarak sadece siz imar tadilatı yaparak bunu yapamıyorsunuz. Hukuki süreçler yaşanıyor. Ve genelde de yaklaşım verilen hakkın alınması noktasında hukuk bunu bozuyor. Biz en azından yeni bölgelerde özellikle Kızılırmak etrafında düşük yoğunluklu, yatay mimariyi imar planına işledik. Bu konuda da belki çok eleştiri alıyoruz. Ama biz o eleştirileri alsak dahi bu yatay yapılaşmanın doğru olduğuna inanıyoruz” ifadelerini kullandı.

 

“NİTELİKLİ İNŞAATLAR HAYATA GEÇİRMEK İSTİYORUZ”

Yatay şehirleşmeyi şehrin yeni bölgelerinde mümkün olduğu kadar yaygınlaştırmaya çalıştıklarını aktaran Başkan Aydın “Bildiğiniz gibi bizim kale projemiz var. Biz burada da tamamen yatay yapılaşma öngördük. O çalışmamız da devam ediyor. Yatay ve dikey yapılaşmanın ötesinde esas olarak yoğunluk önemli. Yoğunluk dediğimiz zaman biliyorsunuz parsel alanının kat sayısı yani Sivas’ta eski imar planı olan birçok yerde yoğunluk iki, iki buçuk, üç hatta üçün üzerinde olan yerlerde var. Normalde yoğunluğun ideali bir buçuğun üzerine çıkmaması lazım. Eğer biz bu yoğunluğu sağlayabilirsek ben inanıyorum ki dikey yapılaşmaya da belli bir sınır getirmiş oluruz. Ve yatay yapılaşmayı daha çok teşvik etmiş oluruz. Nitelikli inşaatlar, nitelikli siteler hayata geçirmiş oluruz. Bu konuda tahmin ediyorum zaman içerisinde belki bakanlık düzeyinde birtakım  düzenlemelere gidilecektir. Türkiye’de yapı yoğunluğunun çok fazla olduğu öngörüsüne bende katılanlardanım. Kesinlikle yapı yoğunluğunun düşürülmesi gerekiyor.” Açıklamasını yaptı.

NİTELİKLİ OLDUĞU ZAMAN DAHA KIYMETLİ OLUYOR

Yatay şehirleşme ile müteahhitlerin olumsuz etkilenmeyeceğini söyleyen Başkan Aydın, “Müteahhitlik sektörü illa çok yoğunluklu, çok yüksek katlı yapılar yapmak mecburiyetinde değil.

Direk müteahhitlik sektörünü etkilediğini söylemek bana göre yanlış olur. Çünkü müteahhitler belli bir kat karşılığı yani bir parsele kaç daire sığıyor ise onun belli bir yüzdesini arsaya pay olarak veriyorlar. Dolayısı ile çok sığar ise ona göre az sığarsa ona göre ayırıyorsunuz. Yani bunu bu şekilde değerlendirmek yanlış olur. Ancak şu var. Alışılmış bir gelenek var. Yıllardan beri Sivas’ta küçücük bir parseliniz de olsa buraya bir apartman yapıyorsunuz. Ama bu anlayış artık değişiyor. Yani tek başına müstakil yola sıfır bir apartmanın cazibesi her geçen gün azalıyor. Oradaki dairelerin değeri her geçen gün azalıyor. Çünkü insanlar artık çocuklarının oyun oynayacağı alanlar istiyor. Araçları için otopark istiyor. İşte bu alışılmış kültürün değişmesi tabiî ki bir zaman alacaktır. İnsanlar buna ilk olarak temkinli olarak yaklaşacaktır. Ama şu  bir gerçek insanın rahat, huzurlu ve konforlu yaşaması için daha gen,iş daha ferah alanlara ihtiyaç var. Ve insanlar her geçen gün bunu talep edeceklerdir. Yakın zamana kadar Sivas’ta herkes merkezde oturma çabası içerisindeydi. İstasyon caddesi başta olmak üzere bu tür caddelerdeki daireler çok tercih edilir konumdaydı. Ama bunun artık değiştiğini görüyoruz. İnsanlar bir defa kendi mülklerini daha rantabl daha verimli nasıl değerlendirebilir? Olaya bu şekilde yaklaşması lazım. Örneğin 50 tane daire sığan bir yere 20 veya 30 tane yaptığınız zaman bunun totalde değeri nedir? Olaya birde bu tarafından bakmak lazım.  Örneğin 50 tane niteliksiz konut sattığınızda 1 Milyon TL ediyor ise 25 tane nitelikli konut satarsınız bir buçuk Milyon TL eder. Sayı azaldığı zaman değer düşmüyor. Sivas’ta 100 bin liraya da daire var, 400 bin liraya da daire var. Demek ki sayısal olarak çok olduğu zaman daha değerli az olduğu zaman daha az değerli gibi düşünmek yanlış. Nitelikli olduğu zaman daha kıymetli oluyor. Belki sayı az oluyor ama toplamda alanın ticari potansiyeli daha fazla olabiliyor” ifadelerini kullandı.

sivas yatay imar ile sivaskazanacak
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Birilerine para mı kazandırılıyor?
Birilerine para mı kazandırılıyor?
Asılsız ihbarlar için yasal süreç işletilecek
Asılsız ihbarlar için yasal süreç işletilecek