Patateslerde toprak da analiz edilecek 
Advert

Patateslerde toprak da analiz edilecek

İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Seyit Yıldız, “Yemeklik Patateslerde Karantina Etmenleri Takibi Projesi kapsamında 2017 yılında 628 alandan 62 adet toprak numunesi alınarak analiz için Enstitüye gönderildi. 62 adet numune alınarak Karantina etmenleri yönüyle analize tabi tutulacak” dedi.

Patateslerde toprak da analiz edilecek
Patateslerde toprak da analiz edilecek Sivas Memleket
Bu içerik 143 kez okundu.

Mehmet TIRPAN

İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Seyit Yıldız, tohumluk ve yemeklik patates üretiminin devam ettiğini söyledi.

Yemeklik Patateslerde Karantina Etmenleri Takibi Projesi hakkında bilgi veren Yıldız: “Bakanlığımız 2014 yılında patates üretimin yoğun olduğu İllerde 'Yemeklik Patateslerde Karantina Etmenleri Takibi Projesi' yürütmektedir. Karantina Etmenleri Takibi Projesi 5 yıllık bir projedir. İlimizde tohumluk patates ve yemeklik patates üretimi yoğun olduğu için, proje 4 yıldır uygulanmaktadır” dedi.

Sivas’da2014 - 2016 yılları arasında bin 888 sahada 126 adet dikim öncesi toprak numuneleri, hasatta da patates yumru numuneleri alınarak İlgili Enstitüden analizleri yaptırıldığını ancak karantinaya tabi herhangi bir etmene rastlanmadığını aktaran Yıldız: “2017 yılında da bu proje ve Bitki Sağlığı Programı kapsamında 628 da alanda 62 adet toprak numunesi alınarak analiz için Enstitüye gönderilmiştir. Yine hasatta aynı parsellerden 62 adet numune (Her bir numune 200 adet yumrudan oluşmaktadır.) alınarak Karantina etmenleri yönüyle analize tabi tutulacaktır.Bugüne kadar 2 bin 516 da alanda 376 adet toprak ve patates yumru numunesi analize tabi tutulmuştur. Bu projedeki amaç İl dışından gelen üreticilerin denetimlerini yaparak, hastalık ve zararlılardan ari olan İlimiz topraklarının korunmasını sağlamaktır” ifadelerini kullandı. 

SİVAS PATATESLERDE TOPRAKLAR DA ANALİZ EDİLECEK
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kırsala ayrılan bütçe 24 milyon 900 bin TL
Kırsala ayrılan bütçe 24 milyon 900 bin TL
KANGAL SEVGİSİ YAYGINLAŞIYOR
KANGAL SEVGİSİ YAYGINLAŞIYOR