Sivaslıları bayram telaşı sardı 
Reklamı Geç
Advert
Advert

Sivaslıları bayram telaşı sardı

Ramazan Bayramı telaşı tüm Sivaslıları sardı. Yetkililer vatandaşların bayram alışverişlerini açken, keyifsizken, yorgunken, iftara yakın saatlerde alışveriş merkezlerine gidilmemesi konusunda uyardı.

Sivaslıları bayram telaşı sardı
Sivaslıları bayram telaşı sardı Sivas Memleket
Bu içerik 237 kez okundu.

Mehmet TIRPAN

Yetkililer, ramazan ayında açken, keyifsizken, yorgunken, iftara yakın saatlerde alışveriş merkezlerine gidilmemesini ve bozulabilecek gıdaların kontrollü satın alınması gerektiğini söyledi.

Ramazan Bayramının yaklaşmasının ardından insanları mutlu bir heyecan sardığını aktaran uzmanlar, stresli bir ortamda yapılan alışverişin sağlıklı olamayacağını savundu.

Ramazan ayında tüketicilerin alışveriş yaparken daha dikkatli hareket etmeleri gerektiğine dikkati çeken yetkililer, ''Vatandaş Ramazan Bayramı telaşı ile stresini yenmek için ve iftar saatlerine yakın, zamanı daha hızlı geçirmek için alışveriş merkezlerine gidiyorlar. Alışveriş merkezlerine stres atmak ve zaman öldürmek için gidilmesini özellikle ramazanda açken, keyfimizin asgari seviyeye düştüğü bir anda, gücümüzü tamamen kaybettiğimiz bir anda çok doğru bulmuyorum. Çünkü bu anlarda mantığımızla hareket edemiyoruz'' dedi.

Gereksiz harcamalardan kaçınmamız gerektiğini aktaran yetkililer, “gereksiz harcamaları kontrol edebilmek adına bir liste dahilinde markete gidilmesi, belirli bir bütçenin ayrılmasını tavsiye ediyoruz. Limiti bol bir kredi kartıyla yorgunken ve açken alışveriş merkezine girersek israfımızın başladığı gün o gündür diyoruz. Öğleden önce alışverişe çıkılmalı. İftardan sonra alışverişe çıkılması bile tam doğru değil. Çünkü iftarın tam öncesi ve sonrası açlığın ve tokluğun olumsuz etkilerini yaşadığımız bir dönemdir. Dolayısıyla ne tam öncesi, ne tam sonrasında alışverişi tavsiye etmiyoruz” ifadelerinin kullandı.

SAĞLIKLI ALIŞVERİŞ ÖNERİLERİ

Sağlıklı alış veriş ile ilgili olarak görüşlerini dile getiren yetkililer, çağdaş toplum olmanın göstergesinin toplumu oluşturan bireylerin bilinçli tüketici olmalarına bağlı olduğunu söyledi.

Bilinçli tüketici olabilmenin birçok özelliği bulunduğunu aktaran yetkililer, “Aç karınla mutlaka alışveriş yapmamız gerekiyorsa alışverişe yalnız çıkınız. Yanınızdaki insanların aldıkları ya da onun yönlendirmeleri sizin gereksiz alışveriş yapmanıza neden olabilir. Aynı zamanda pazarları ve marketlerin sakin zamanlarında alışveriş yapın. Bu durum sizin daha objektif alışveriş yapmanıza katkı sağlayacaktır. Sabah saatleri ya da iftardan sonra değil de gündüz alışverişe çıkmanız gerekiyorsa akşam mutlaka bir alışveriş listesi hazırlayın ve bu listenin dışında bir şey almamaya özen gösterin. Aç karınla yapılan alışveriş süresinin kısa olması da gereğinden fazla şeylerin alınmasını engelleyebilir. İftar anını değil, iftar sonrasını düşünerek alışveriş yapın. Bu sizin yapacağınız alışveriş davranışlarınızı kontrol etmenize ve seçimlerinizin daha mantıklı olmasına katkı sağlayacaktır”

 

SİVAS SİVASLILAR BAYRAM TELAŞI SARDI
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Doktor Gül, yine  bir ilki gerçekleştirdi
Doktor Gül, yine bir ilki gerçekleştirdi
Hac kayıtları başlıyor
Hac kayıtları başlıyor